Budynek domu
Dom Lifestyle

Zbiornik na wodę deszczową naziemny, może też pełnić role ogrodowej dekoracji. Jakie praktyczne i ładne zbiorniki na deszczówkę znajdziesz w sklepach?

Choć zbiorniki naziemne na deszczówkę mają zdecydowanie mniejszą pojemność od ich wersji podziemnych, nadal cieszą się dużą popularnością. Jest tak, ponieważ ich wybór jest znacznie większy i bardziej różnorodny, zwłaszcza pod względem dekoracyjności. Jakie zbiorniki na deszczówkę są dostępne w sklepach?

Jak wybrać naziemny zbiornik na deszczówkę?

Naziemne zbiorniki na deszczówkę charakteryzują się trzema podstawowymi cechami – określoną pojemnością, wyglądem, a także dostępnymi funkcjami. Standardowe produkty mogą mieć od 200 do 400 l, ale z powodzeniem znajdzie się też mniejsze oraz większe. Wybór będzie zależał od potrzeb i tego, jak wiele opadów występuje na naszym terenie.

Zdecydowana większość pojemników ma zainstalowany kranik do wypuszczania wody, a niektóre mają też dodatkowe spusty, pozwalające na całkowite opróżnienie zbiornika. Pewnym standardem, choć nie we wszędzie jest także instalacja filtrów, dzięki którym woda jest dodatkowo oczyszczana. Przydany może być też zawór do podłączania węża ogrodowego.

Osobnym tematem jest oczywiście wygląd i tutaj mamy naprawdę szeroki wybór. Producenci serwują nam dostęp do produktów, które mogą stanowić ważny element dekoracyjny naszego ogrodu.

pokrewne:  Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Zbiorniki na deszczówkę przypominające wazonu na kwiaty

Ten typ zbiorników najczęściej przypomina po prostu klasyczne wazony wykonane z ceramiki. Zazwyczaj są więc wysokie i smukłe, ale niekoniecznie. Mogą mieć wygląd bardziej tradycyjny, ale też i nowoczesny. Prostym przykładem są zbiorniki w kształcie geometrycznym w kolorze czarnym, szarym czy antracytowym. Idealnie będą wówczas pasować do aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych. Co istotne, często możliwe jest postawienie na nich kwiatów, dzięki zamocowaniu specjalnej donicy.

Zbiorniki dekoracyjne przypominające beczki i drewno

To rozwiązanie jest szczególnie polecane do domów o klasycznym tradycyjnym wyglądzie np. w stylu rustykalnym. Taka beczka nie będzie się wyróżniać, a jednocześnie stanowi świetną ozdobę. Można spotkać się zarówno z produktami stylizowanymi na bardzo stare, jak i takie bardziej nowoczesne i nietypowe. Wyglądają, jakby były wykonane z drewna, ale to tylko stylizacja, wykorzystany materiał to najczęściej polietylen.

Zbiorniki na wodę imitujące kamienie

Niezwykle ozdobnie prezentują się też zbiorniki na deszczówkę, które swoim wyglądem imitują kamień – murki, słupy oraz studnie. W ten sposób nie wyróżniają się zbytnio na tle domu, stanowiąc jego integralną część. Dopóki ktoś nie przyjrzy się im bliżej, nie zauważy, że nie jest to kamień. Ich faktura naśladuje naturalny kamień, choć można znaleźć też produkty o bardziej nowoczesnym wyglądzie, choćby w postaci kamiennych donic.

pokrewne:  Kiedy wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny, a kiedy podziemny?

Zbiorniki na deszczówkę rattanowe

Coraz częściej w nowoczesnych stylowych ogrodach znajdzie się zestawy mebli wykonanych z rattanu, albo jeszcze lepiej – technorattanu, który jest od jakiegoś czasy bardzo popularny. Zbiorniki na deszczówkę można też łatwo wpasować pod ten wygląd, bowiem na rynku znajdzie się produkty, które swoim wzorem, kolorem i fakturą będą przypominać właśnie rattan lub technorattan. W ten sposób jeszcze bardziej poszerza się modny wygląd ogrodu, a zbiornik na wodę nie wyróżnia się na tle pozostałych elementów wyposażenia choćby tarasu, a stanowi jego idealne uzupełnienie.

Ozdobne zbiorniki na deszczówkę – kolorystyka

Z pewnością w przypadku zbiorników na deszczówkę, dominować będą tutaj odcienie brązów i szarości, które bardzo mocno wpasowują się w naturalny uniwersalny wygląd. Można je więc dopasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji bez najmniejszego problemu. Jeżeli jednak lubicie bardziej wyraziste kolory, tutaj także znajdzie się na to rozwiązanie – soczysta czerwień, intensywna zieleń czy żółć także są dostępne. Z pewnością taka stylistyka sprawdzi się przede wszystkim w domach o nowoczesnym wzornictwie.

pokrewne:  Zbiorniki na wodę deszczową - podziemne czy naziemne? Jakie wybrać?

1 komentarz

  • odpowiedz
    Marcin Kubiak
    5 października 2021 o 14:35

    Jak dla mnie taki zbiornik to strzał w 10! Bardzo praktyczne rozwiązanie, nie mam bardzo dużego ogrodu, ale i tak zużywam całą deszczówkę, która się nagromadzi. Do tego widzę różnice w rachunkach za wodę. Opłaca się być eko 😛

dodaj komentarz