Deszcz kapiący z dachu
Dom Lifestyle

Zbiornik na wodę deszczową naziemny – ozdobny czy klasyczny?

Zbiorniki na deszczówkę są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. Głównie z tego względu, że umożliwiają oszczędność wody z opcją wykorzystania jej niemalże w dowolny sposób. Na rynku można znaleźć wiele ich typów, zwłaszcza w przypadku zbiorników naziemnych. Co wybrać – modele klasyczne czy ozdobne?

Zbiornik na deszczówkę – krótka charakterystyka

Zbiornik na deszczówkę to nic innego jak specjalne pojemniki o określonej pojemności, które są w stanie gromadzić w swoim wnętrzu wodę z opadów. Może być ona później wykorzystana na różne sposoby, zarówno w ogrodzie, jak i w domu, a rynek oferuje nam naprawdę szeroki i zróżnicowany asortyment. Zbiorniki na wodę deszczową dzielą się na dwa główne typy: podziemne i naziemne. W tym pierwszym przypadku nie są one nawet widoczne, jako że zakopuje się je w ziemi, inaczej jednak wygląda to z pojemnikami naziemnymi. Tutaj ich wygląd może mieć znaczenie.

pokrewne:  Ile można zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę? Dlaczego warto kupić zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Zbiornik naziemny klasyczny

Jakie to są w ogóle klasyczne zbiorniki na deszczówkę? Zależy jak na to spojrzeć, ale jeżeli chodzi o ich wygląd, zazwyczaj jest on mało atrakcyjny. Mogą przypominać zwykłe beczki z tworzyw sztucznych, albo wysokie baseniki oblepione folią. Są zdecydowanie praktyczne, ale jednocześnie bardziej nieestetyczne pod względem wyglądu. Od razu rzucają się w oczy, gdy stoją przy ścianie domu i wyróżniają się na tym tle niezbyt pozytywnie, nie pasując do otoczenia.

Zbiorniki naziemne ozdobne

Z racji tego, że zbiorniki naziemne są doskonale widoczne, wielu producentów wyszło naprzeciw oczekiwaniom klientów, starając się ich wygląd tak wystylizować, by pasował do otoczenia ogrodu. W ten sposób znajdzie się więc produkty przypominające wazony, kwietniki, klasyczne, ale stylowe beczki drewniane (nie są wykonane z drewna), a także kłody drzewa, murki, słupki czy skrzynki. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu można je dostosować do swoich potrzeb i tego, w jakiej stylistyce utrzymany jest sam dom. Jeżeli celuje się w marmury, znajdzie się zbiorniki stylizowane na kamienne, jeżeli w drewno – takie też będą. Tego typu produkty są zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

pokrewne:  Kiedy wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny, a kiedy podziemny?

Gdzie stawia się naziemne zbiorniki na deszczówkę?

Powód, dla którego coraz częściej wybiera się ozdobne zbiorniki na deszczówkę, jest fakt, iż są one stawiane najczęściej przy ścianie domu. Z tego też powodu są widoczne i wyróżniają się na tle ogrodu. Muszą się znajdować w takich miejscach, jako że woda zbierana jest bezpośrednio z rynny lub rury spustowej, która zbiera wodę spływającą z dachu. Nie należy ona do zbyt długich, dlatego zbiornik musi być blisko. Ich postawienie trudne nie jest, mogą być składane, ale niekoniecznie, i trzeba zainstalować rurę spustową.

Jaki zbiornik na deszczówkę – klasyczny czy ozdobny?

Mogłoby się wydawać, że dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę powinny być pewnym standardem, ale mimo to wciąż można dostać także produkty klasyczne. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze – cena. Niestety dekoracyjne zbieracze wody do tanich nie należą, a klasyczne pod tym względem są bardziej budżetowe.

Po drugie – miejsce instalacji. Jeżeli chce się postawić zbiornik tuż przy ścianie domu prywatnego, wiadomo, że częściej celuje się w coś ładne i spójnego aranżacyjnie, ale nie każdemu może na tym zależeń, tak samo jak i podobne produkty mogą być instalowane niekoniecznie przy ścianach budynków mieszkalnych. W niektórych miejscach nacisk na ładny wygląd nie jest po prostu konieczny.

pokrewne:  Zbiornik na wodę deszczową naziemny, może też pełnić role ogrodowej dekoracji. Jakie praktyczne i ładne zbiorniki na deszczówkę znajdziesz w sklepach?

Tak więc, jaki zbiornik wybrać najlepiej? To już zależy od nas i naszych potrzeb i możliwości. Oprócz wyglądu warto też zwrócić uwagę na pojemność, by odpowiadała temu, jak duże opady występują na danym terenie.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Mieszko II
    22 grudnia 2021 o 11:16

    Będę kupował taki zbiornik na wiosnę i bardzo cieszę się, że dowiedziałem się o ozdobnych modelach. Dodadzą ogrodowi charakteru i nie będą aż tak rzucać się w oczy. Bardzo cenna informacja!

dodaj komentarz