Deszcz kapiący z dachu
Dom Lifestyle

Zbiornik na wodę deszczową naziemny – ozdobny czy klasyczny?

Zbiorniki na deszczówkę są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. Głównie z tego względu, że umożliwiają oszczędność wody z opcją wykorzystania jej niemalże w dowolny sposób. Na rynku można znaleźć wiele ich typów, zwłaszcza w przypadku zbiorników naziemnych. Co wybrać – modele klasyczne czy ozdobne?

Zbiornik na deszczówkę – krótka charakterystyka

Zbiornik na deszczówkę to nic innego jak specjalne pojemniki o określonej pojemności, które są w stanie gromadzić w swoim wnętrzu wodę z opadów. Może być ona później wykorzystana na różne sposoby, zarówno w ogrodzie, jak i w domu, a rynek oferuje nam naprawdę szeroki i zróżnicowany asortyment. Zbiorniki na wodę deszczową dzielą się na dwa główne typy: podziemne i naziemne. W tym pierwszym przypadku nie są one nawet widoczne, jako że zakopuje się je w ziemi, inaczej jednak wygląda to z pojemnikami naziemnymi. Tutaj ich wygląd może mieć znaczenie.

pokrewne:  Ile można zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę? Dlaczego warto kupić zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Zbiornik naziemny klasyczny

Jakie to są w ogóle klasyczne zbiorniki na deszczówkę? Zależy jak na to spojrzeć, ale jeżeli chodzi o ich wygląd, zazwyczaj jest on mało atrakcyjny. Mogą przypominać zwykłe beczki z tworzyw sztucznych, albo wysokie baseniki oblepione folią. Są zdecydowanie praktyczne, ale jednocześnie bardziej nieestetyczne pod względem wyglądu. Od razu rzucają się w oczy, gdy stoją przy ścianie domu i wyróżniają się na tym tle niezbyt pozytywnie, nie pasując do otoczenia.

Zbiorniki naziemne ozdobne

Z racji tego, że zbiorniki naziemne są doskonale widoczne, wielu producentów wyszło naprzeciw oczekiwaniom klientów, starając się ich wygląd tak wystylizować, by pasował do otoczenia ogrodu. W ten sposób znajdzie się więc produkty przypominające wazony, kwietniki, klasyczne, ale stylowe beczki drewniane (nie są wykonane z drewna), a także kłody drzewa, murki, słupki czy skrzynki. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu można je dostosować do swoich potrzeb i tego, w jakiej stylistyce utrzymany jest sam dom. Jeżeli celuje się w marmury, znajdzie się zbiorniki stylizowane na kamienne, jeżeli w drewno – takie też będą. Tego typu produkty są zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

pokrewne:  Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Gdzie stawia się naziemne zbiorniki na deszczówkę?

Powód, dla którego coraz częściej wybiera się ozdobne zbiorniki na deszczówkę, jest fakt, iż są one stawiane najczęściej przy ścianie domu. Z tego też powodu są widoczne i wyróżniają się na tle ogrodu. Muszą się znajdować w takich miejscach, jako że woda zbierana jest bezpośrednio z rynny lub rury spustowej, która zbiera wodę spływającą z dachu. Nie należy ona do zbyt długich, dlatego zbiornik musi być blisko. Ich postawienie trudne nie jest, mogą być składane, ale niekoniecznie, i trzeba zainstalować rurę spustową.

Jaki zbiornik na deszczówkę – klasyczny czy ozdobny?

Mogłoby się wydawać, że dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę powinny być pewnym standardem, ale mimo to wciąż można dostać także produkty klasyczne. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze – cena. Niestety dekoracyjne zbieracze wody do tanich nie należą, a klasyczne pod tym względem są bardziej budżetowe.

Po drugie – miejsce instalacji. Jeżeli chce się postawić zbiornik tuż przy ścianie domu prywatnego, wiadomo, że częściej celuje się w coś ładne i spójnego aranżacyjnie, ale nie każdemu może na tym zależeń, tak samo jak i podobne produkty mogą być instalowane niekoniecznie przy ścianach budynków mieszkalnych. W niektórych miejscach nacisk na ładny wygląd nie jest po prostu konieczny.

pokrewne:  Zbiornik na wodę deszczową naziemny, może też pełnić role ogrodowej dekoracji. Jakie praktyczne i ładne zbiorniki na deszczówkę znajdziesz w sklepach?

Tak więc, jaki zbiornik wybrać najlepiej? To już zależy od nas i naszych potrzeb i możliwości. Oprócz wyglądu warto też zwrócić uwagę na pojemność, by odpowiadała temu, jak duże opady występują na danym terenie.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Mieszko II
    22 grudnia 2021 o 11:16

    Będę kupował taki zbiornik na wiosnę i bardzo cieszę się, że dowiedziałem się o ozdobnych modelach. Dodadzą ogrodowi charakteru i nie będą aż tak rzucać się w oczy. Bardzo cenna informacja!

dodaj komentarz