młotek sędziego
Lifestyle

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?

Nie wiesz, czym jest upadłość konsumencka? Zastanawiasz się nad tym, czy przedsiębiorca może ją ogłosić? Sprawdź poniżej, jak wygląda to w oczach prawnika.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest zmniejszeniem lub umorzeniem zobowiązań, jakie ma osoba fizyczna, a więc nie prowadząca działalności gospodarczej w sytuacji, gdy staje się niewypłacalna. Do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego została wprowadzona 31 marca 2009 roku. Jednak to dopiero 31 grudnia 2014 roku znacznie zliberalizowano przesłanki, jakie umożliwiają ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Warto więc zaznaczyć, że upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, dzięki któremu możliwe jest oddłużenie osoby fizycznej.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

W związku z tym, że w samej definicji upadłości konsumenckiej znajduje się niejako przesłanka, jakoby dotyczyła ona tylko osób fizycznych, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy i oni mogą ją ogłosić. Jak z tym jest? Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka dla przedsiębiorcy została opisana przez adwokata w serwisie upadłośćkonsumencka.com.pl i to właśnie tam szczegółowo wyjaśnione jest, jak prawnicy zapatrują się na tę kwestię.

pokrewne:  Czy będąc singlem można być szczęśliwym?

Okazuje się, że fakt, że prowadziło się w przeszłości działalność gospodarczą nie jest przeszkodą dla osoby fizycznej, by nie mogła ogłosić upadłości konsumenckiej. Jednak z drugiej strony nie oznacza to, że może ona tego dokonać. Kluczowe jest bowiem to, czy dokonano wykreślenia działalności z właściwego rejestru. Ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, że od tego musi upłynąć 12 miesięcy. Nie ma możliwości bowiem posiadania równocześnie prawa do ogłoszenia upadłości dla przedsiębiorców i zdolności do upadłości konsumenckiej.

Przesłanki do ogłaszania upadłości konsumenckiej

Pozostaje jednak pytanie, co lepsze. Czy opłaca się zamykać działalność i czekać rok, by móc ogłosić upadłość konsumencką? Kiedy jest to dobre rozwiązanie? Jakie są ku niemu przesłanki? Przede wszystkim sąd może wszcząć postępowanie upadłościowe, tylko w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny, a więc utracił zdolność do spłacania zobowiązań pieniężnych, a sytuacja ta jest trwała. Jeśli kwestionuje istnienie zobowiązań, to nie można ogłosić upadłości.

Co więcej, sądy oddalają wnioski osób, które doprowadził do swojej niewypłacalności na skutek umyślnego działania, czyli na przykład poprzez zaciąganie zobowiązań bez realnej szansy na ich spłatę. Nie mówiąc o wyzbywaniu się majątku, aby niemożliwa była egzekucja komornicza.

pokrewne:  Jak być szczęśliwym z introwertykiem? Jak żyć w związku z introwertykiem?

Warto wiedzieć, że zajęciu w wyniku ogłoszenia upadłości nie podlegają wszystkie składniki majątku, a tylko te, które posiadają rzeczywistą wartość rynkową i są możliwe do zbycia. Po wszystkim dłużnik i jego rodzina mają mieć zapewnioną możliwość godnego życia, ale nie można zapominać i o maksymalnym zaspokojeniu wierzycieli.

A czy opłaca się ogłosić upadłość? Różnie z tym jest. Generalnie znacznie lepsza jest propozycja układowa dłużnika z wierzycielami. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość.

brak komentarzy

    dodaj komentarz