Dom na przedmieściach
Dom Lifestyle

Ile można zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę? Dlaczego warto kupić zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Można się często spotkać ze stwierdzeniem, jakoby posiadanie zbiornika na deszczówkę, było jednym z lepszych sposobów na oszczędności na wodzie. Czy jest tak rzeczywiście? W jaki sposób zbiorniki na wodę pomagają? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym jest naziemny zbiornik na deszczówkę?

Jak sama nazwa wskazuje, naziemne zbiorniki na wodę to nic innego, jak specjalne pojemniki, które służą do gromadzenia wody deszczowej. Nie są one zakopywane pod wodą, tylko stawiane w najbardziej dogodnym miejscu na terenie domu i z wykorzystaniem specjalnego zbieracza wody, gromadzi w sobie opady. W ten sposób zyskuje się wodę, która później może być wykorzystana do wielu różnych celów.

Wodą z deszczówki można podlać ogród

Każdy, kto ma dom z ogrodem, doskonale wie, z jakimi kosztami wiąże się podlewanie wszystkich roślin. Bieganie z konewką czy wężem ogrodowym bywa męczące, zwłaszcza że wówczas korzysta się przede wszystkim z wody, do której mamy dostęp w domu. Konieczność podlewania roślin sprawia, że zużywamy jej całkiem sporo. Gromadząc deszczówkę w specjalnym zbiorniku mamy więc wyraźną oszczędność – możemy ją z powodzeniem wykorzystać do podlewania.

pokrewne:  Zbiornik na wodę deszczową naziemny – ozdobny czy klasyczny?

Wodą z deszczówki umyjesz samochód

I nie tylko samochód, ale i wiele innych sprzętów, które znajdują się w ogrodzie czy garażu. Zamiast ciągnąć wodę z domu, można z powodzeniem wykorzystać deszczówkę. Nic nad to nie kosztuje, a dzięki temu możemy cieszyć się naprawdę czystym pojazdem. Z powodzeniem wyczyści się nią także podjazd czy inne powierzchnie. Nie jest to szczególnie skomplikowane, a korzyści płyną z tego ogromne.

Wodą z deszczówki można zasilić basen i oczko wodne

Jeżeli w ogrodach mamy baseny lub oczka wodne, je także od czasu do czasu wypadałoby zasilić je wodą. Zamiast jednak korzystać w tym celu z wody wodociągowej, można wykorzystać do tego deszczówkę. Wbrew pozorom jest to i tańsze rozwiązanie i zdrowsze. Deszczówka jako taka jest wodą miękką, a więc i lepszą choćby dla naszej skóry.

Naziemny zbiornik na deszczówkę jako ozdoba ogrodu

Z mniej praktycznych zalet warto też nadmienić, że naziemne zbiorniki na deszczówkę mogą też pełnić rolę ozdoby. Obecnie producenci starają się, by ich wygląd był przyjemny dla oka i nie wyróżniał się na tle innych elementów ogrodu. W ten sposób prezentują się ciekawie i elegancko, stanowiąc ozdobę i jednocześnie pełniąc zdecydowanie praktyczną rolę, przy gromadzeniu wody z możliwością jej późniejszego wykorzystania.

pokrewne:  Zbiorniki na wodę deszczową - podziemne czy naziemne? Jakie wybrać?

Naziemny zbiornik na deszczówkę a oszczędności

Główną zaletą zbiorników na deszczówkę jest fakt, że dzięki nim zmniejsza się zużycie wody wodociągowej, To ma oczywiście wpływ zarówno na późniejsze rachunki, jak i na kwestie ekologiczne. Dzięki nim można rocznie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, oczywiście w zależności od tego, jak duży zbiornik się do tego wykorzysta. Wybór odpowiedniej wielkości ma tu niemałe znaczenie najlepiej wziąć tu pod uwagę zarówno własne zapotrzebowania, jak i to jak wygląda roczny pad na danym terenie.

1 komentarz

  • odpowiedz
    skwoja
    12 maja 2022 o 12:37

    W tym roku na pewno zainwestuję w taki zbiornik, nawet nie wiem ile wody i pieniędzy ucieka mi przez palce podczas każdego deszczu

dodaj komentarz