narciarz na stoku
Lifestyle

Jak przygotować się do nauki jazdy na nartach? Sprzęt, kondycja, wybór szkółki narciarskiej…

Postanowiłeś, że w tym roku w końcu nauczysz się jeździć na nartach? To zdecydowanie dobry pomysł! Dowiedz się tylko, jak się przygotować, aby nauka poszła sprawniej, a i efekty szybciej zaczęły być widoczne.

Jak się przygotować do nauki jazdy na nartach?

Zanim po raz pierwszy wyruszysz na stok, warto odhaczyć trzy punkty:

 • zadbać o kondycję;
 • wybrać szkółkę narciarską;
 • kupić/wypożyczyć sprzęt.

My zaraz omówimy każdy z nich, a stosując się do tych wskazówek, zwiększysz szansę na to, że staniesz się prawdziwym fanem sportów zimowych i nie będziesz mógł doczekać się następnego sezonu.

Wzmacnianie przed sezonem narciarskim

Tak naprawdę ten punkt nie jest obowiązkowy, aczkolwiek zachęcamy do tego, aby go zrealizować. Czemu? Ponieważ, jeśli poprawisz kondycję i wzmocnisz mięśnie, będziesz odczuwać większą przyjemność z zabawy, zmniejszysz ryzyko kontuzji, a przy okazji zwiększysz szanse, że nauka sprawniej ci pójdzie.

Ćwiczenia warto zaplanować na kilka tygodni przed pierwszym wyjazdem, aczkolwiek, jeśli się trochę zagapiłeś, lepiej zacząć późno niż wcale, pamiętając o tym, aby kilka dni przed nartami nie katować się treningami, bo uwierz nam, zakwasy nie ułatwią sprawy. Na czym się skupić? Na wzmocnieniu mięśni, a w szczególności mięśniach czworogłowych ud oraz na przywodzicielach. Warto też uelastycznić stawy oraz wzmocnić brzuch, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy. W internecie znajdziesz sporo zestawów ćwiczeń, które dedykowane są narciarzom.

Szkółka narciarska

Nie polecimy samodzielnej nauki jazdy na nartach, ponieważ to zwykle kończy się wypracowaniem złych nawyków, błędnej postawy. Zgłoś się na zajęcia grupowe lub indywidualne z trenerem. Szkółka narciarska Beskid Sport Arena w Szczyrku prowadzi kursy dla początkujących, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dopasowując program zajęć do wieku kursantów. W przypadku najmłodszych pierwsze lekcje to przede wszystkim zabawa i zapoznanie się ze sprzętem. Natomiast starsze dzieci i dorośli zaczynają od szybkiej teorii i podstawowych zasad, aczkolwiek i tu zabawa oraz przyjemność z nauki mają być najważniejsze.

Dobrze, aby szkółkę wybrać wcześniej i umówić się na zajęcia o dogodnej porze. Robiąc to na ostatnią chwilę, ryzykujesz, że nie będzie dla ciebie miejsca, ponieważ lekcje odbywają się w niedużych grupkach, aby instruktor mógł zadbać o wszystkich uczestników.

Sprzęt narciarski: narty, kijki, ubranie, rękawice, kask

Od razu zaznaczamy, że nie ma sensu kupować sprzętu narciarskiego, nawet używanego. To niemały wydatek, a nie masz pewności, czy jazda na nartach ci się spodoba. Za to koszt wypożyczenia sprzętu nawet na cały dzień to zaledwie 50 zł (możesz go też wypożyczyć tylko na czas trwania zajęć z instruktorem, wtedy zapłacisz jeszcze mniej). Za tę kwotę otrzymujesz zestaw składający się z nart, butów oraz kijków. Często istnieje też możliwość wypożyczenia kasku.

A co z odzieżą narciarską? Tutaj również wstrzymaj się z zakupami. Przygotuj kurtkę zimową, wygodne, nieprzemakalne spodnie, pod które możesz założyć termiczne legginsy/kalesony, a także grube rękawice. Najczęściej udaje się coś skompletować z tego, co masz w szafie, a jeśli trzeba będzie dokupić jakiś element, to przynajmniej taki, który potem zimą jeszcze nie raz wykorzystasz. I to wystarczy, aby rozpocząć naukę jazdy na nartach.

2 komentarze

 • odpowiedz
  luzik
  20 stycznia 2022 o 12:31

  Ćwiczenia przed? No to mnie zaskoczyło. W sumie to jest dość logiczne, a mimo to jakoś na to nie wpadłem. Mam już instruktora, mam mieć pożyczony sprzęt i odzież. Pozostaje faktycznie coś tam poćwiczyć, żeby umieć się ruszać, a nie umierać na zakwasy. Dzięki!

 • odpowiedz
  Łyżwa
  24 stycznia 2022 o 10:22

  Szczerze mówiąc, nigdy nie jeździłam na nartach, ale im więcej o tym czytam, tym bardziej korci mnie, żeby spróbować.

dodaj komentarz