Rynna idąca z dachu
Dom Lifestyle

Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Zbiornik na deszczówkę to jedno z tych praktycznych i ekonomicznych rozwiązań, które pozwalają na zaoszczędzenie zarówno wody, jak i pieniędzy. Dużą popularnością wśród tych produktów cieszą się między innymi zbiorniki naziemne. Tylko jak powinno się je dobrać?

Czym są zbiorniki naziemne na deszczówkę?

Mówiąc wprost, zbiorniki naziemne na deszczówkę to specjalne pojemniki, o bardzo zróżnicowanej wielkości i wyglądzie, które służą do gromadzenia wody deszczowej. Najczęściej są one stawiane w pobliżu domów i rury spustowej, która zbiera opady z dachu. Pozwalają one na zaoszczędzenie na wodzie wodociągowej, dzięki temu, że można ją wykorzystać między innymi do podlewania roślin czy mycia samochodu.

Z czego powinien być wykonany naziemny zbiornik na wodę?

Wybierając naziemny zbiornik na wodę, należy szczególną uwagę zwrócić zwłaszcza na materiał, z jakiego jest on wykonany. Istotne będzie, aby był odporny na warunki atmosferyczne, zarówno na promieniowanie UV, jak i inne sytuacje losowe, choćby silne wiatry, grad itd. W tym pierwszym przypadku ma to o tyle duże znaczenie, że dzięki ochronie przeciwsłonecznej ogranicza się możliwość rozwoju glonów i bakterii w nagromadzonej wewnątrz wodzie. Dzięki temu jest on po prostu zdatna do użytku.

pokrewne:  Kiedy wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny, a kiedy podziemny?

Jak wybrać wielkość naziemnego zbiornika na deszczówkę?

Producenci zbiorników na wodę deszczową dają nam całkiem spory wybór, jeżeli chodzi o ich rozmiary. Wybór będzie jednak zależał przede wszystkim od naszych potrzeb oraz ilości opadów, jakie występują na danym terenie. Wybór zbyt małego zbiornika może sprawić, że wodą będzie się z nim gromadziła zbyt szybko, z kolei zbyt dużego – za wolno. Średnio mają one pojemność od 100 do 350 litrów.

Jaki kształt zbiornika na deszczówkę?

W przypadku naziemnych zbiorników na deszczówkę mamy duży wybór kształtów. Mogą być to walce lub prostopadłościany, a swoim wyglądem przypominać beczkę czy nawet wysoką donicę. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie je dopasować do aranżacji ogrodu, a tym samym będą się w nim dobrze prezentować oraz stanowić pewną całość. Nie szpecą, a ozdabiają i na pierwszy rzut oka może być ciężko zgadnąć, że służą do zbierania deszczówki. Oczywiście wiele będzie zależało od danego producenta, a także od materiału. Choćby zbiorniki z tworzyw mają pewne ograniczenia, przez co mogą szpecić elewację.

pokrewne:  Zbiorniki na wodę deszczową - podziemne czy naziemne? Jakie wybrać?

Czy dekoracyjność zbiornika na deszczówkę ma znaczenie?

To jaki zbiornik na deszczówkę się wybierze, będzie zależało od nas. Jak zostało wspomniane do dyspozycji mamy różne wielkości i kształty, przez co mogą, ale nie muszą ładnie uzupełniać wygląd ogrodu. W przypadku zbiorników naziemnych są one najczęściej na widoku, więc siłą rzeczy chce się, by nie szpeciły one wyglądu domu. Coraz większą uwagę zwraca się więc na ich dekoracyjność i ozdobność. Mogą przypominać kwietniki, naturalne głazy, doniczki z kwiatami. Pod wieloma względami łatwe są do wkomponowania w wygląd ogrodu.

Krany i odpływy w naziemnych zbiornikach na deszczówkę

Naziemne zbiorniki na deszczówkę najczęściej są zaopatrzone w specjalne krany, dzięki którym o wiele łatwiej jest pobierać wodę i je opróżniać, choćby za pomocą odpływu. To ważne szczególnie wówczas, gdy nie chcemy by woda stała w nim zbyt długo. Powinno się jej pozbywać także zimą. Zamarzająca w zbiorniku woda, może go po prostu uszkodzić. Niektóre produkty umożliwiają też łączenie ich z innymi, co pozwala na zwiększenie pojemności.

brak komentarzy

    dodaj komentarz