Suknia ślubna
Lifestyle Miłość Moda

Używana czy nowa suknia ślubna? Zalety i wady zakupu używanej sukni ślubnej

Dzień ślubu to dla każdej panny młodej duży stres. Oprócz wszystkich innych spraw, które trzeba załatwić, jedną z najważniejszych – jeśli nie absolutnie najważniejszą! – jest suknia ślubna. Wiele przyszłych panien młodych zastanawia się, jak kupić piękną i niedrogą suknię ślubną. Jeśli masz do ślubu jeszcze trochę czasu, warto zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju suknia będzie dla Ciebie najlepsza i czy wolisz kupić suknię używaną, czy też nową.

Używana czy nowa suknia ślubna?

Ślub to święto jedyne w swoim rodzaju. Dla większości osób jest to jeden z najważniejszych dni w życiu. To, co włożymy tego wieczora, na długo pozostanie nam w pamięci – i nawet jeśli goście nie zauważą, jakimi niuansami charakteryzowała się suknia ślubna, panna młoda będzie pamiętać ją do końca życia. Dawniej suknie ślubne dziedziczyło się po matkach i babciach. Dziś dopasowaną specjalnie do nas suknię możemy kupić, zamówić, czy też uszyć. Jednak dużą popularnością cieszą się także suknie ślubne z drugiej ręki. Możesz znaleźć ciekawe używane suknie ślubne na Sprzedajemy.pl. W tego typu serwisach znajdziesz suknie ślubne, które są niedrogie, a także prezentują się pięknie i oryginalnie.

Dlaczego warto wybrać używaną suknię ślubną? Jedną z najczęściej wskazywanych zalet jest cena. Mimo iż suknię ślubną zakładamy tylko jeden raz, bardzo często panny młode wolą kupić nową suknię w butiku. Są jednak kobiety, które za żadne skarby nie wybrałyby nowej sukni ślubnej – używana ma w sobie duszę, a jeśli sprzedaje ją szczęśliwa mężatka, jest to dobry znak.

Suknia nowa ma natomiast ten plus, że możemy wybrać ją zgodnie z własnym planem – przeróbki i szczegóły są najczęściej dobierane indywidualne do wskazanej przez pannę młodą sukienki.

Jaka powinna być suknia ślubna?

Powiedzieć, że suknie ślubne muszą być białe, to tak jak nie powiedzieć nic. Każda suknia jest inna i każda przedstawia wyjątkowy charakter panny młodej. Są kobiety, które wybierają długie i proste tkaniny, podkreślając je jedynie skromną koronką i welonem. Niektóre panny młode stawiają z kolei na przepych i wybierają suknię ślubną z kilkoma warstwami, fiszbinami i koronkami.

Suknia ślubna przede wszystkim powinna jednak być wygodna. Musisz w niej czuć się dobrze i pięknie, dlatego też warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania wymarzonej ślubnej sukienki.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Suknia ślubna to jeden z najdroższych elementów ślubnych. Cena sukni ślubnej zależy od bardzo wielu czynników – salonu, z jakiego jest wybierana, ilości materiału, kroju i innych kwestii. Średnio, za suknię ślubną trzeba zapłacić powyżej 1000 złotych, i mówimy tu o sukni używanej. Przy likwidacji salonu może ona kosztować 500 złotych, w innym wypadku jej koszt będzie oscylował od 1000 do kilku tysięcy złotych.

Panny młode radzą sobie z takim wydatkiem różnymi sposobami. Niektóre samodzielnie szyją suknie ślubne, lub kupują właśnie używane suknie ślubne, które następnie poddają poprawkom. Używana suknia ślubna kupiona przez Internet będzie dużo tańsza (możesz ją znaleźć nawet za około 200 – 300 złotych). Również niektóre sieciówki oferują niedrogie suknie ślubne.

3 komentarze

 • odpowiedz
  Klaudia
  7 września 2021 o 14:20

  Jak dla mnie suknia ślubna to piękny symbol i warto kupić nową, wymarzoną, by później móc miło wspominać. Ślub bierze się raz w życiu i nie warto na czymkolwiek oszczędzać. Jedyna używana suknia, jaką mogłabym założyć to ta mojej mamy 🙂

 • odpowiedz
  Gabriela P
  15 listopada 2021 o 14:27

  Zdecydowanie kupno nowej sukni ślubnej. Jest to pamiątka na całe życie i warto mieć coś swojego z takiej pięknej okazji. Ja swoją mam już 25 lat i gdy robie porządki w szafie to oglądanie jej przynosi mi mnóstwo wspomnień <3

 • odpowiedz
  Marcela
  30 sierpnia 2022 o 13:15

  ja kupowałam używaną, szczególnie że wszystko co ma w nazwie „ślubna” jest nagle trzy razy droższe….

dodaj komentarz