biornik na deszzówkę
Dom Lifestyle Technika

Zbiorniki na wodę deszczową – podziemne czy naziemne? Jakie wybrać?

Pomysł wykorzystania wody deszczowej w prywatnym gospodarstwie domowym nie jest czymś nowym, aczkolwiek wraz z modą na ekologiczny styl życia staje coraz bardziej popularny. Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów, bardzo często ludzie decydują się na to także ze względu na oszczędność. Podczas, gdy woda z kranu jest coraz droższa, za deszczówkę nie trzeba płacić nic, wystarczy zainwestować w odpowiedni zbiornik.

Gdzie szukać zbiorników na deszczówkę?

Pewnie wiele osób pamięta stojące w przydomowych ogródkach beczki bądź inne pojemniki, do których spływała woda deszczowa z rynien. Wiele osób wykorzystywało ją do podlewania roślin w ogrodzie. Aktualnie zastosowanie deszczówki jest coraz szersze, a sposoby gromadzenia jej bardziej zaawansowane, różne sklepy oferują zbiorniki o mniejszej bądź większej pojemności. Pod uwagę brane jest także ich przeznaczenie, czyli to gdzie mają się znajdować (pod czy nad ziemią), a także wygląd. Zbiorniki na wodę deszczową podziemne i naziemne przejrzysz na stronie ekodrensklep.pl, warto też zainteresować się filtrami wody deszczowej.

pokrewne:  Zbiornik na wodę deszczową naziemny, może też pełnić role ogrodowej dekoracji. Jakie praktyczne i ładne zbiorniki na deszczówkę znajdziesz w sklepach?

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zbiorników na deszczówkę, a są to zbiorniki podziemne i naziemne. Chcąc zgromadzić jak największą ilość wody deszczowej warto zdecydować się na zbiornik podziemny. Pojemność tego typu zbiorników może wynosić nawet kilka tysięcy litrów, ponadto są one odporne na działanie wód gruntowych oraz obciążenia związane z ruchem pojazdów. Często są wyposażone w dodatkowe filtry oraz czujniki. Woda, która się w nich gromadzi pochodzi bezpośrednio z rynien.

Pojemniki na wodę deszczową naziemne zwykle znajdują się przy elewacji budynku, ich pojemność jest znacznie mniejsza niż zbiorników podziemnych. Ich zaletą jest atrakcyjny wygląd, dzięki czemu mogą nawet spełniać rolę dekoracyjną.

Aby dokonać słusznego wyboru trzeba zastanowić się do czego chcemy wykorzystywać wodę deszczową i jak dużo jej potrzebujemy.

Zbiorniki na wodę deszczową – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim zbiorniki na wodę deszczową są wykonane ze specjalnych tworzyw, które odporne są na działanie kwaśnego odczynu, który może zawierać deszczówka. Często w tym celu wykorzystywany jest polietylen, wielu producentów stara się również by wybierać tworzywa, które można w łatwy sposób ponownie przetworzyć.

pokrewne:  Ile można zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę? Dlaczego warto kupić zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Woda deszczowa może być wykorzystywana nie tylko do podlewania ogrodu, coraz więcej osób kupuje zbiorniki wyposażone w specjalne filtry, dzięki którym deszczówkę można wykorzystać np. do prania lub spuszczania w toalecie. Takie wykorzystanie wody pochodzącej z naturalnych opadów pozwala na dość znaczne obniżenie rachunków za wodę oraz ścieki. Gromadząc deszczówkę nie trzeba też płacić podatku za jej odprowadzanie.

Jeśli ktoś obawia się, że koszt zakupu zbiornika na wodę deszczową jest zbyt duży, to nie powinien się tym przejmować. Wszystko zależy od pojemności, rodzaju oraz wyglądu zbiornika, jednak oferta producentów jest tak szeroka, że każdy powinien znaleźć coś na swoją kieszeń. Warto też pamiętać, że taka inwestycja dość szybko się zwraca.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Krystyna
    20 czerwca 2021 o 21:53

    Zbieranie deszczówki to naprawdę fajne rozwiązanie, jeśli chce się dbać o środowisko i nie tylko. Parę lat temu zainwestowałam w zbiornik na deszczówkę z odpowiednią instalacją, abym mogła wykorzystać deszczówkę w łazience i muszę przyznać, że znacząco spadło mi zużycie wody z kanalizacji. Polecam takie rozwiązania.

dodaj komentarz