Ludzie siedzący na tarasie
Dom Lifestyle

Kiedy wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny, a kiedy podziemny?

Pojemniki na deszczówkę są coraz popularniejszym sposobem na gromadzenie wody, którą potem wykorzystać można do wielu różnych celów. Do wyboru mamy dwa główne produkty, czyli zbiorniki naziemne oraz podziemne. Czym się między sobą różnią? Kiedy jaki zbiornik wybrać?

Zbiornik na deszczówkę podziemny – charakterystyka

Zbiorniki na deszczówkę mogą wystąpić w dwóch wersjach – naziemnej i podziemnej. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze specjalnymi instalacjami, które wkopywane są pod ziemię w taki sposób, że ich nie widać. Muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością, wytrzymać zarówno napór gruntu, jak i gromadzącą się w nich wodą. Zazwyczaj cechują się także znacznie większą pojemnością i nierzadko są one podłączone do instalacji wodociągowych domu.

Zbiornik na deszczówkę naziemny – charakterystyka

W przypadku naziemnych zbiorników na deszczówkę, mamy do czynienia z produktami, które w żaden sposób nie są nigdzie chowane – wręcz przeciwnie, stawia się je tuż przy ścianie domu i przy rurze spustowej, która zbiera wodę z dachu. Mogą mieć różny wygląd, często bardzo ozdobny, choć znajdą się i bardziej klasyczne rozwiązania. Ich pojemność zazwyczaj jest mniejsza niż zbiorników podziemnych.

pokrewne:  Jak wybrać zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Jak można wykorzystać podziemne zbiorniki na deszczówkę?

Pod wieloma względami podziemne zbiorniki na deszczówkę dają nam więcej możliwości. Można je oczywiście wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie, a także mycia samochodu czy napełniania wodą innych źródeł. Równie często są one też podłączone do instalacji domowej, co powala między innymi na wykorzystanie przy spłukiwaniu toalety czy zmywaniu naczyń. Dzięki temu, że zaopatrzone są one w filtry, woda wolna jest o jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Jak wykorzysta się wodę z naziemnego zbiornika?

Naziemne zbiorniki na deszczówkę są zazwyczaj mniejsze, dlatego ich możliwości także nie są tak duże. Z pewnością sprawdzą się przy podlewaniu ogrodu, a także myciu podjazdu czy samochodu, albo napełnieniu basenu i tyle W domu, nagromadzoną wodę jako tako się nie wykorzysta, z racji tego, że zbiornik nie jest podłączony do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Mimo wszystko w wielu przypadkach są bardzo praktyczne w zastosowaniu i dodatkowo stanowią ciekawą ozdobę dla samego ogrodu.

Naziemny czy podziemny zbiornik na deszczówkę?

Wybór rodzaju zbiornika na deszczówkę powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami, a także poniekąd dostępnymi finansami. Zbiorniki podziemne, choć wydają się lepszą i bardziej praktyczną opcją, są jednocześnie znacznie droższe. Do tego, aby je zainstalować, konieczne są właściwe warunki techniczne oraz odpowiednie ich umiejscowienie. Najczęściej decydują się na nie osoby w trakcie budowy domu, bo pozwala to na pewną oszczędność. Można podziemne zbiorniki zainstalować także i później, ale jest to droższe i wiąże się z rozkopywaniem ogrodu.

pokrewne:  Ile można zaoszczędzić dzięki zbiornikom na deszczówkę? Dlaczego warto kupić zbiornik na wodę deszczową naziemny?

Naziemne zbiorniki są mniejsze i mają przez to mniejszą pojemność. Mimo to nie tracą na swojej praktyczności i sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie wody nie potrzeba aż tak wiele. Do tego dzięki swojemu wyglądowi mogą stanowić ciekawą ozdobę, a ich mobilność pozwala na dowolne ich przemieszczenia w obrębie ogrodu i domu. Wybór będzie więc zależał tylko od nas i od tego, co w naszym przypadku będzie praktyczniejsze i bardziej opłacalne.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Groszek
    5 kwietnia 2022 o 11:07

    My mamy zbiornik podziemny. Nie wiem jednak, jak sobie poradzić z czerpaniem wody z tej studni…

dodaj komentarz