Kobieta na spacerze
Zdrowie

Jak dbać o zdrowie? 5 porad dla kobiet

W obecnych czasach kobiety są zabiegane, nierzadko łączą karierę zawodową z dbaniem o rodzinie, i robią to doskonale. Tylko często w tym wszystkim zapominają o sobie, swoim zdrowiu. Dlatego mamy 5 porad dla kobiet do wprowadzenia od zaraz w życie.

  1. Regularne badania dla kobiet
  2. Dieta, a nie suplementy
  3. Codzienna aktywność
  4. Dobrej jakości sen
  5. Czas dla siebie

1. Regularne badania dla kobiet

Nikt nie lubi się bawić. Bo a nuż jeszcze coś wyjdzie? Co wtedy? No właśnie – wtedy ma się o wiele większą szansę na wyleczenie, ponieważ jest możliwość natychmiastowego podjęcia radykalnych kroków. Kobiety powinny regularnie przeprowadzać podstawowe badania krwi, cytologię oraz badanie piersi. Jeśli lekarz nie chce cię na nie skierować, to… go zmień. Lub zainwestuj w prywatne badania, ponieważ uwierz nam, że leczenie zawsze jest droższe niż profilaktyka. Oraz bardziej stresujące

2. Dieta, a nie suplementy

Czy suplementy stworzone „specjalnie z myślą o kobietach” załatwią wszystkie problemy? Nie. Nie ma jednego, uniwersalnego produktu, bo każdy z nas jest inny. Zamiast kupować coraz to nowsze suplementy (na odporność, koncentrację, piękną skórę), zacznij dbać o swoją dietę. I nie potrzeba tutaj żadnych magicznych sztuczek.

Tak naprawdę nie będziemy oryginalni, pisząc, że należy spożywać więcej warzyw, pić wodę, unikać przetworzonej żywności. Co sprowadza się często do jednego – gotowania domowych posiłków, na bazie tych produktów, które znasz ty oraz znała twoja mama czy babcia. I to nie jest tak, że uważamy, że wszystkie suplementy są złe. Tylko powinno się je zażywać w wyniku badań, pod kontrolą lekarza, wtedy, gdy sama dieta to za mało.

Ale jeśli chcesz długo cieszyć się zdrowiem i… piękną cerą, musisz zwracać większą uwagę na to, co jesz na co dzień. Plusem takiego racjonalnego żywienia jest także spadek na wadze. Przekonaliśmy cię? Jak dbać o zdrowie podpowiada serwis poradnikowy zapytajpremiera.pl, tam możesz poznać jeszcze kilka skutecznych sposobów na zdrowsze życie.

Warzywa

3. Codzienna aktywność

Nie musisz trenować 5 razy w tygodniu, aby być aktywna fizycznie. Ale należy na co dzień pamiętać o tym, żeby się ruszać. Chodzić na spacery, pływać, a nawet… energicznie sprzątaj. Takie „treningi” nazywane są aktywnością spontaniczną, pozwalają utrzymać ciało w dobrej kondycji, a także spalają kalorie. Jest to ważne szczególnie w przypadku tych kobiet, które wykonują pracę siedzącą i nie myślą o tym, w jaki sposób wpływa to na ich kręgosłup, stawy.

4. Dobrej jakości sen

Pilnujesz, żeby spać 7-8 godzin dziennie, a mimo wszystko, chodzisz ciągle zmęczona, senna? W dzisiejszych czasach poważnym problemem jest nie ilość, a jakość snu. Co wpływa na jego pogorszenie? Wieczorne siedzenie przed ekranem – telewizora, komputera, telefonu. Niebieskie światło pobudza, utrudnia zasypiania. W nocy często się budzisz, a nad ranem masz męczące sny. Co robić? Przed snem staraj się wyciszyć, czytaj książkę lub rozmawiaj z bliskimi – z dala od ekranów. Przewietrz pokój, zmień pościel i piżamę na bawełnianą, w której skóra lepiej oddycha i co za tym idzie, regeneruje się. Utrzymuj również regularne pory snu. Jeśli przez cały tydzień musisz wstawać o 6 rano, to w weekendy tego nie „odsypiaj”. Organizm potrzebuje swojego rytmu dobowego i każde odstępstwo od normy go rozregulowuje.

5. Czas dla siebie

Praca, dom, dzieci, praca, dom, dzieci. I tak codziennie, 7 dni w tygodniu. Znasz to? A gdzie w tym wszystkim czas dla siebie? Choć dieta czy sen są ważne, ponieważ wpływają na twoje zdrowie fizyczne, to jeszcze trzeba zadbać o zdrowie psychiczne. A to będzie możliwe m.in. wtedy, gdy pozwolisz sobie na chwilę tylko dla siebie. Możesz ją poświęcić na to, co lubisz – rytuały pielęgnacyjne, czytanie książek czy spacer. Ważne, aby to ciebie odprężało, pozwalało się wyciszyć. Nie myśl wtedy o innych, bo to ty jesteś ważna, tu i teraz. I twoje zdrowie.

brak komentarzy

    dodaj komentarz