Dziewczyna trzyma się za głowę
Zdrowie

Jak radzić sobie ze stresem? Kilka sposobów na opanowanie nerwów

Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele, chociaż nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to, by przestać się denerwować. Każdy powinien wypróbować kilka z nich i wybrać, który najlepiej na niego działa. Jak zatem opanować nerwy i wygrać ze stresem?

Czym jest stres?

Z założenia stres nie jest niczym złym. Jego głównym zadaniem jest ostrzeżenie nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Problemem natomiast jest, kiedy przechodzi on w stan przewlekły i utrudnia nam życie. Stres powinien mobilizować nas do działania, a coraz częściej przyprawia nas o zawrót głowy, chociaż to nie jedyny objaw tej przypadłości. A co nas tak stresuje?

Stresory – co nas stresuje?

Według wielu badań przeprowadzanych przez psychologów, można wymienić szereg czynników, które wyzwalają w nas stres. Mogą to być problemy z pieniędzmi, ze zdrowiem, z rodziną, pracą, przerastają nas domowe obowiązki, jesteśmy samotni, nie dogadujemy się z partnerem. Stresorów może być mnóstwo. Ostatnio zaczęto wymieniać także terroryzm, szczególnie w krajach, w których problem ten często występuje.

pokrewne:  Jak pracować, żeby nie zwariować? Jak połączyć życie zawodowe z osobistym?

Jakie są objawy stresu?

U każdego stres może objawiać się inaczej, jednak można wymienić kilka przypadłości, które dotykają większość osób. Wśród nich wyróżnia się bóle i zawroty głowy, problemy z zasypianiem, trudności z koncentracją, ataki paniki, zmęczenie, rozdrażnienie, obniżona odporność, a co za tym idzie, częste infekcje.

Jak opanować stres?

Poniżej przedstawimy kilka sposobów, które mają największą skuteczność. Warto je wypróbować i sprawdzić, czy czujemy się po nich lepiej. Jak zatem radzić sobie ze stresem?

  • Wysypiaj się – organizm potrzebuje snu, żeby się zregenerować. Przyjmuje się, że każdy powinien spać ok. 7-8 godzin, by się wyspać, a tym samym zmniejszyć poziom stresu. Bardzo ważna jest także regularność, czyli godzina snu. Warto organizm przyzwyczaić do kładzenia się o tej samej porze.
  • Głęboko oddychaj – to sprawdzona metoda, podczas „świeżego” stresu. Dopada nas nagle jeden ze stresorów i dostajemy często ataku paniki. Wtedy warto wypróbować sprawdzoną metodę, jaką jest głębokie, miarowe oddychanie.
  • Nie kumuluj w sobie złości – tłumienie w sobie emocji nigdy nie wychodzi na dobre. Lepiej wyrzucić z siebie stres i nie kumulować napięcia w sobie. To może doprowadzić do wystąpienia standardowych objawów stresu. Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się złych emocji jest aktywność fizyczna, niekoniecznie taka na siłowni. Ćwiczyć można także w domu, najważniejsze, by rozładować napięcie, a sport to nasz największy sprzymierzeniec.
  • Miej czas dla siebie – spełnianie swoich zachcianek to również metoda na stres. Może to być rozwijanie własnych zainteresowań, a może to być wyjście do kina. Najważniejsze to znaleźć taki sposób spędzania wolnego czasu, który nas zrelaksuje i pozwoli zapomnieć o problemach.
  • Odpoczywaj – staraj się znaleźć czas na odprężenie. Oczywiście może to nie być łatwe w obecnych czasach, ale nawet 15- minutowa drzemka potrafi zredukować stres. Może to być też relaksująca kąpiel lub słuchanie uspokajającej muzyki. Najważniejsze to znaleźć coś, co faktycznie pozwoli nam odpocząć i zregenerować organizm w walce ze stresem.
pokrewne:  5 najspokojniejszych miejsc na świecie – gdzie odpocząć od zgiełku miasta?

podobne artykuły...

brak komentarzy

    dodaj komentarz