Zakochana para
Miłość

Jak być szczęśliwym z introwertykiem? Jak żyć w związku z introwertykiem?

Introwersja i ekstrawersja to pojęcia doskonale nam znane, które weszły już na stałe do powszechnego użycia. Osoba zamknięta w sobie i wycofana utożsamiana jest w introwersją, a lubią zabawy, wyzwania i wciąż otoczona ludźmi, z ekstrawersją. Co jednak ze związkami? W tym artykule skupimy się na introwertykach i tym, jak żyć w związku z jednym z nich.

Kim jest introwertyk?

Chcąc poszukać niemal słownikowej definicji introwertyka, można powiedzieć, że jest to osoba, która większą uwagę skupia na własnych przeżyciach wewnętrznych i niewiele ją interesuje z jej własnego otoczenia. I nie, nie chodzi tutaj o egocentryzm, a o to, że osoby cechujące się takim charakterem zwyczajnie wolą spokój, nie czują pociągu do rozrywek, hałasu, nadmiaru ludzi wokół siebie i tej całej codziennej bieganiny.

Jakie cechy posiada introwertyk?

Jak już wiemy, jest on skupiony przede wszystkim na własnych przeżyciach wewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie zamknięty na świat i otoczenie – potrzebuje go, jak każdy inny, jednak w umiarkowanych dawkach i na krótko. Do tego jeżeli chodzi o relacje, potrzebuje zdecydowanie więcej czasu zanim komuś zaufa i do siebie dopuści. Najlepiej czuje się w samotności, ale to nie oznacza, że ma siedzieć sam. Jeżeli chodzi o pracę, lepiej pracuje mu się samemu, a efektywność jego pracy zależy od pochwał i doceniania. Żeby się skupić potrzebuje ciszy, mówi powoli i rzadko, ale jest przez to doskonałym słuchaczem, Posiada też niewiele zainteresować, a w rozmowach woli ciekawe interesujące tematy, a nie rozmawianie o niczym.

pokrewne:  Jak zalegalizować pobyt w Polsce dla swojego przyszłego męża obcokrajowca?

Jak kocha introwertyk?

Ponieważ introwertycy z natury są zamknięci i ciężko do nich dotrzeć, mogłoby się wydawać, że nie mają emocji i nie interesują ich głębsze relacje oparte na bliskości i uczuciach. Nic bardziej mylnego! Jak każdy człowiek, oni także kochają i chcą być kochani, tylko potrzebują do tego więcej czasu. Nie są skłonni do wyznawania miłości i czują zakłopotanie przed takimi wyznaniami, nawet jeżeli wewnętrznie aż płoną od uczucia.

Co więcej, introwertycy chłoną informacje ze świata dużo intensywniej niż inni ludzie, a tym także i emocje, które je męczą. Introwertyk kocha jak każdy inny człowiek, tylko po swojemu. Jeżeli jednak już nawiąże jakąś relację i się zaangażuje, z pewnością temu się poświęci. Trzeba mu tylko od czasu do czasu dać spokój, by pobył z samym sobą.

Jak być w związku z introwertykiem?

Chcąc stworzyć relację z osobą o charakterze introwertyka trzeba zdawać sobie sprawę z jego potrzeb, a także uzbroić się w cierpliwość. Początkowo taka osoba może zdawać się zamknięta w sobie i niedostępna, ale z biegiem czasu i pogłębiania relacji, będzie się to zmieniać. Jeżeli dojdzie się do momentu, gdy introwertyk zaczyna się czuć dobrze w relacji, sam zacznie o nią dbać.

pokrewne:  Co może powiedzieć numerologia, gdy wierzysz w liczby i szukasz partnera?

Należy jednak pamiętać i mieć to na uwadze, że nawet w najbardziej romantycznej relacji, każdy introwertyk czasem potrzebuje odrobiny spokoju i samotności. Nie jest to oznaką znudzenia czy braku zainteresowania, tylko każda relacja czy to miłosna, czy jakakolwiek inna odbiera im energię, którą potem muszą naładować, najlepiej w samotności. Samotny spacer czy chwila z książką może im bardzo pomóc, a taki odpoczynek w związku także jest cenny, przebywanie ze sobą bez przerwy bywa męczące i warto doceniać chwile, gdy każdy choć przez moment zajmuje się tylko sobą.

brak komentarzy

    dodaj komentarz