Rozwód
Miłość

Rozwód, separacja, podział majątku… bezpieczniej z adwokatem!

Rozpad związku małżeńskiego jest emocjonalnie wyniszczającym przeżyciem. Wiąże się też z podjęciem kroków prawnych, które by to sformalizowały. A czy jest do tego potrzebny adwokat? I czym może pomóc?

Rozpad związku małżeńskiego – w czym pomoże prawnik?

W przypadku całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego możliwa jest separacja lub rozwód. To, czym się różnią te rozwiązania, wyjaśnimy za chwilę. Najpierw jednak chcielibyśmy zastanowić się nad tym, kiedy konieczna może okazać się pomoc prawnika.

Rozwód czy separację warto przejść z adwokatem (np. skorzystać z usług adwokat-krzyzak.pl) w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków chce ustalić, kto jest winny rozpadu małżeństwa. Gdy proces ma odbywać się bez orzekania o winie, to zwykle małżonkowie potrafią samodzielnie dojść do porozumienia. Jeśli natomiast trzeba jednemu z nich udowodnić winę, wiąże się to z koniecznością zebrania oraz przedstawienia dowodów, a także z odparciem argumentów drugiej strony.

Lecz to nie jedyna sytuacja, w której pomoc prawnika może okazać się nieoceniona. Może być potrzebny, gdy trzeba ustalić, jaki będzie zakres opieki nad małoletnimi dziećmi, a także jeśli występują odmienne zdania co do podziału majątku.

pokrewne:  Numerologia dla par – sprawdź, z kim stworzysz idealny związek

Nie można też zapomnieć o konieczności spełnienia wielu formalności prawnych, co dla osób decydujących się na rozwód czy separację może być zbyt trudnym zadaniem.

Rozwód a separacja – jakie są różnice prawne?

Małżonkowie, którzy nie chcą żyć już razem, mogą wybrać jedną z dwóch dróg prawnych: rozwód lub separacja. Czym się one różnią?

Partnerzy decydujący się na separację, dalej pozostają w związku małżeńskim, co w praktyce oznacza, że zgodnie z polskimi przepisami, nie wolno im zawrzeć nowego małżeństwa. Żadne z nich nie może powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Mogą mieszkać osobno, a także posiadać oddzielny majątek, co zostanie usankcjonowanie prawne. Jeśli decyzja ta zostanie podjęta przez obu małżonków, wina nie jest orzekana. Natomiast gdy wniosek o separacje wnosi jeden ze współmałżonków, sąd musi ustalić, kto jest winien rozpadu rodziny.

W przypadku rozwodu, małżeństwo uznaje się za zakończone, a pod względem prawnym, byli współmałżonkowie stają się dla siebie obcymi osobami. Może się jednak okazać, że jeden ze współmałżonków lub sąd może nie wyrazić zgody na rozwód, wtedy zwykle orzekana jest separacja. Sąd może odrzucić pozew, jeśli uzna, że w wyniku rozwodu ucierpiałyby na tym małoletnie dzieci.

pokrewne:  Jak być szczęśliwym z introwertykiem? Jak żyć w związku z introwertykiem?

Podział majątku podczas separacji, rozwodu

W wyniku separacji lub rozwodu ustaje wspólnota majątkowa między małżonkami. Oznacza to, że wspólnie zgromadzony majątek ulega podzieleniu. Jak to się odbywa?

Jeśli nie została podpisana intercyza, to uznaje się, że małżonkowie mają równe udziały w majątku, bez względu na to, jaki był ich wkład w jego powiększanie. I nie chodzi wyłącznie o kapitał pieniężny, ale również nieruchomości, dobra materialne, takie jak chociażby sprzęt AGD.

W takich sprawach bardzo trudno o porozumienie i często rolę negocjatora oraz mediatora pełni adwokat. Dlatego to jeden z kolejnych powodów, dla którego warto korzystać z jego usług podczas rozwodu, separacji.

brak komentarzy

    dodaj komentarz