Kobieta i mężczyzna
Miłość

Czy to jest miłość czy to jest kochanie? Różnice między miłością a zauroczeniem

Zauroczenie, fascynacja drugą osobą to niezwykły czas dla pary, która się w sobie zakochuje. Warto jednak pamiętać, że zauroczenie nie jest jeszcze miłością i nie należy jej z nią mylić. Czym różni się jedno od drugiego? Jak je rozpoznać? Co się dzieje, gdy faza zauroczenia mija?

Czym jest zauroczenie?

Mówiąc wprost, zauroczenie to fascynacja drugą osobą. Najczęściej do pierwszych symptomów można zaliczyć drżenie rąk, silniejsze bicie serca, zdecydowanie silniejsze pocenie się, czasem objawiać się to może także skurczem brzucha i wieloma innymi objawami fizycznymi. Czasem, gdy jesteśmy blisko osoby ukochanej, zaczynamy się denerwować, jąkamy się, milczymy lub przeciwnie, zaczynamy gadać jak najęci. Przypomina to trochę reakcje na silny stres.

Co więcej, zauroczenie to czas, w którym dostajemy klapek na oczy. Obiekt naszych westchnień wydaje się być idealny i bez żadnych wad, wyjątkowy i w ogóle najcudowniejszy na świecie. To czas, gdy po prostu dopiero się poznajemy i nie dostrzegamy jeszcze mankamentów wybranka. To bardzo intensywne uczucie, które sprawia, że nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym, niż tylko o nim.

pokrewne:  Jak być szczęśliwym z introwertykiem? Jak żyć w związku z introwertykiem?

Czym jest miłość?

Miłość tak naprawdę przychodzi dopiero potem. Nasze uczucia się stabilizują, poznajemy siebie nawzajem zdecydowanie lepiej i spadają nam klapki z oczu. Zaczynamy dostrzegać, że nasz wybranek nie jest wcale taki idealny, ma swoje wady i przywary, mniejsze czy większe, ale… nie przeszkadza nam to. Akceptujemy go takim, jaki jest, z całym jego bagażem zalet i wad.

Miłość to ciepłe uczucie, które sprawia, że dobrze się czujemy z drugą osobą. Mamy pewność do niej, ufamy jej i wiemy, że możemy liczyć na pomoc i wsparcie niezależnie od sytuacji. Miłość to świadomy wybór i umiejętność obiektywnego myślenia. Wiemy co wybieramy, jesteśmy tego świadomi i pewni, a przede wszystkim wchodzimy w relację z pełną odpowiedzialnością.

Jak długo trwa zauroczenie?

Teraz już wiemy, że zauroczenie jest czymś w rodzaju fazy poprzedzającej miłość. Jeżeli ją przejdziemy i nadal jesteśmy pewni swoich decyzji oraz uczuć, możemy mówić o dojrzałej, prawdziwej miłości. Kiedy możemy mieć pewność, że rzeczywiście zauroczenie przeradza się w miłość? Przede wszystkim nie jest to faza długotrwała i w zależności od indywidualnego podejścia i stanu emocjonalnego, zauroczenie trwa mniej więcej 2 do 4 miesięcy. Po tym czasie są tylko dwa rozwiązania: albo znajomość się kończy i relacja przemija, albo wchodzi się na nowy etap, którym właśnie jest miłość.

pokrewne:  Jak być szczęśliwym w związku, jak stworzyć zgodny związek?

Czy to rzeczywiście jest już miłość?

Czasem mimo wszystko mogą się pojawić wątpliwości, jak wszędzie i zawsze. Związek nie jest prostą sprawą, to relacja między ludźmi pełnymi uczuć i emocji. Trzeba pamiętać jednak o tym, że zauroczenie przemija zawsze, znika, wyparowuje, przestaje istnieć, za to miłość… miłość trwa wieczne, jeżeli jest prawdziwa i dojrzała. Jeżeli nie wiemy, czy to już jest miłość, najlepiej zatrzymać się na moment i zastanowić czy w ogóle warto o tym myśleć. Życia nie da się przewidzieć, a jeżeli wciąż będziemy zadręczać się wątpliwościami, to na pewno nic dobrego z tego nie wyniknie. Z czasem wszystko samo się ułoży i pokaże nam, czy rzeczywiście jest to miłość, czy tylko kochanie.

brak komentarzy

    dodaj komentarz