Mama i dziecko
Lifestyle Pieniądze

Jaka praca dla kobiety wychowującej dzieci?

Praca i macierzyństwo mogą iść w parze, co udowadnia wiele rodzin i wiele kobiet, które w ten sposób żyją i co więcej – będąc matkami, są w stanie także rozwijać się zawodowo. Jak jednak wiadomo, sytuacje bywają różne, a rodzicielstwo zmienia perspektywę myślenia – praca często jest nie tylko wyborem, ale i koniecznością. Jak wychowując dzieci, odnaleźć się na rynku zawodowym? Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę będąc mamą?

Pierwsze miesiące, a czasem i lata życia po narodzinach dziecka, całkowicie poświęca się roli matki, odsuwając na bok kwestie związane z pracą. Prędzej czy później przychodzi jednak ten moment, gdy kwestie zarobkowe zaczynają wypływać na wierzch i konieczne jest znalezienie zatrudnienia. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy nie ma już możliwości powrotu do poprzedniej pracy, co rzecz jasna będzie wymagać większego wysiłku. Ofert nie brakuje, trzeba je tylko przejrzeć, biorąc pod uwagę nasze możliwości, doświadczenie, wykształcenie oraz chęci.

Następnym krokiem będzie wysłanie swojego życiorysu. Najlepiej napisz CV zgodnie z zaleceniami (doradztwo.net), aby tym samym zwiększyć swoje szanse w starciu z innymi kandydatami. Mało kto przywiązuje wagę do formy i wyglądu tego dokumentu, a jak się okazuje, może mieć on naprawdę duże znaczenie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku listu motywacyjnego – nie jest on już obowiązkowy przy staraniu się o prace, jednak dobrze napisany, daje niemal 100% gwarancję, że pracodawca zatrzyma się twojej kandydaturze dłużej.

Jaka praca dla matki – stała czy dorywcza?

Gdy przychodzi ten moment, że matka decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej, ma do wyboru właściwie dwie drogi – próbę powrotu do stałej pracy na etacie, jeżeli wcześniej taką się miało lub znalezienie innych możliwości zarobkowych, na przykład przez pracę dorywczą i taką, którą można wykonywać w domu. Wybór jest tak naprawdę zależny tylko i wyłącznie od ciebie i tego, jakie są twoje realne możliwości.

Jeżeli dziecko może pójść do żłobka, przedszkola czy też możliwe jest oddanie go pod opiekę rodziny – powrót do etatu może być doskonałym rozwiązaniem. Możesz wrócić do poprzedniej pracy lub szukać nowego zatrudnienia. Jeżeli nie ma możliwości, albo nie chce się zostawiać dziecka, ale chce się pracować – opcje pracy dorywczych i zdalnych są także pewną opcją. Można też pracować na własny rachunek, poprzez założenie własnej działalności gospodarczej.

Czy da się pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?

Oczywiście, że da się to pogodzić, choć jak wiadomo, każda sytuacja jest inna i może wymagać innego podejścia. Niektóre matki wracają na poprzednie stanowiska, inne decydują się na bardziej elastyczne warunki pracy, jeżeli pracodawca się na to zgadza, czasem mniejsza się etat na 3/4 albo nawet na 1/2 lub w miarę możliwości decydują się na pracę zdalną. Bycie własnym szefem i prowadzenie swojej firmy też nie jest łatwe – z jednej strony możemy być w domu z dzieckiem, z drugiej, ilość obowiązków staje się przytłaczająco duża. Nie da się przecież jednocześnie pracować i zajmować maluchem. Ciekawym rozwiązaniem są też inne formy umów – o dzieło i zlecenie. Można też poświęcić się swoim pasjom i na nich zarabiać (fotografia, pisanie, malarstwo, film itd.). Możliwości pracy przez internet nie brakuje.

Jakąkolwiek by się jednak pracę nie wybrało, jedno jest pewne – bycie matką i jednoczesne realizowanie się na gruncie zawodowym wymaga wytrwałości oraz zdolności organizacyjnych i logistycznych. Posiadasz je? Pamiętaj – dobro twoje i dziecka jest najważniejsze – jeżeli chcesz pracować, znajdź takie rozwiązanie, jakie będzie dla ciebie najwygodniejsze, jeżeli chcesz się poświęcić wychowaniu i masz pewność, że niczego ci nie zabraknie, to także jest drogą, którą można podążać. Wolność wyboru, daje nam naprawdę szerokie możliwości.

brak komentarzy

    dodaj komentarz