jakie oczyszczalnie ścieków
Dom Technika

Jakie oczyszczalnie ekologiczne oferują producenci?

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków są gwarancją ekonomicznych rozwiązań, a ich szeroki wybór pozwala dopasować urządzenie do konkretnych potrzeb. Jakie oczyszczalnie ekologiczne zapewniają komfort użytkowania i jednocześnie sprzyjają ochronie środowiska?

Jakie wyróżniamy typy oczyszczalni ekologicznych?

Dobrze jeżeli za skuteczną redukcją zanieczyszczeń idzie ekologia i oszczędność. Oczyszczalnie ekologiczne stwarzają możliwość swobodnego odprowadzania i oczyszczania przydomowych ścieków oraz są optymalnym rozwiązaniem w przypadku rozległych obiektów użyteczności publicznej.

Rynek w tym zakresie oferuje różne systemy, które są dostosowane do wymogów eksploatacji. Urządzenia dobierane są w uzależnieniu od potrzeb, dostępnej przestrzeni oraz rodzaju gruntu na działce. >Oczyszczalnie ekologiczne to różne typy np. drenażowe (ekodren.pl/oczyszczalnie-drenazowe), które sprawdzą się w przypadku dobrze przepuszczalnego podłoża. Ich wysoka jakość daje możliwość trzystopniowej eliminacji zanieczyszczeń i otrzymania w rezultacie czystej wody.

W katalogu dostępnych produktów są również oczyszczalnie tunelowe, przeznaczone do warunków gruntowych każdego rodzaju. Montaż takiego systemu nie wymaga rozległej powierzchni terenu. Wysoka efektywność oczyszczalni biologicznych oraz ich proekologiczne zastosowanie powoduje, że są przedsięwzięciem wspieranym finansowo przez państwo.

Zalety oczyszczalni drenażowych

Oczyszczalnie drenażowe funkcjonują w systemie trzystopniowym tj. mechanicznym oczyszczaniu w osadniku gnilnym, procesie fermentacji beztlenowej oraz biologicznej redukcji zanieczyszczeń na złożach filtracyjnych.

Niewielkie wymiary oraz niska waga zbiornika pozwala na samodzielny montaż systemu, zgodnie z instrukcją obsługi, bez utraty gwarancji. Systemy drenażowe przeznaczone są na każde warunki gruntowe, można je wykorzystać zarówno przy wysokim poziomie wód oraz w podłożu słabo przepuszczalnym.

Zaletą takiej metody oczyszczania jest nieskomplikowana obsługa urządzeń, bez konieczności wykorzystania energii elektrycznej. Oczyszczalnie drenażowe są praktycznie samoobsługowe, nie wymagają stosowania bioaktywatorów. Dwa razy w roku należy przeprowadzić wizualną kontrolę przepływu ścieków i przepłukać filtr, natomiast osad gnilny wystarczy usunąć raz w roku. Z uwagi na długą żywotność i niską awaryjność systemów producenci zazwyczaj obejmują ten rodzaj oczyszczalni dziesięcioletnią gwarancją.

Co należy wziąć po uwagę dobierając oczyszczalnię ekologiczną?

Wybierając rodzaj systemu oczyszczającego, który będzie dopasowany do naszych potrzeb należy dobrać go w stosunku do ilości osób zamieszkujących budynek. Najpopularniejsze są oczyszczalnie przeznaczone od 2 do 10 osób. Trzeba też uwzględnić powierzchnię działki i jej użytkowanie, z powodu konieczności wybierania osadu dobrze zamontować oczyszczalnię w pobliżu drogi. Należy odpowiednio wybrać system do rodzaju podłoża, pamiętać o ukształtowaniu terenu i położeniu działki w stosunku do pobliskich cieków wodnych jak np. staw czy jezioro.

brak komentarzy

    dodaj komentarz