Szczoteczka i pasta do mycia zębów
Dom Zdrowie

Szczoteczka elektryczna, soniczna, a może tradycyjna? Którą szczoteczkę do zębów wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów to wcale nie takie proste zadanie. Obecnie wybierać można spośród wielu modeli manualnych, sonicznych, elektrycznych. Czym charakteryzują się te szczoteczki do zębów i którą z nich warto wybrać?

Szczoteczki manualne – plusy i minusy

Najbardziej znane są tradycyjne szczoteczki do zębów. Można je podzielić na miękkie, średnie i twarde. Wybór odpowiedniej należy skonsultować ze stomatologiem, ponieważ zależy on od naszego rodzaju i stanu uzębienia. Modele takich szczoteczek różnią się nie tylko rodzajem włosia, ale także wielkością główki, giętkością szyjki i wyprofilowaniem rączki. Niektóre z nich mają na zewnętrznej stronie główki specjalną powłokę, która umożliwia czyszczenie języka i policzków.

Wśród największych plusów używania takiej szczoteczki wymienia się jej niską cenę, dzięki czemu regularnie można kupować nowe modele. Oprócz tego są proste w użytkowaniu i poza zębami, można czyścić nimi także jamę ustną. Do minusów szczoteczek manualnych zalicza się fakt, że trzeba je wymieniać średnio co 2 miesiące, bo zwyczajnie się zużywają. Nie czyszczą one też tak dokładnie zębów jak szczoteczki elektryczne.

pokrewne:  Jak przygotować się do długiej podróży? Co warto zabrać w podróż samolotem?

Szczoteczki elektryczne, dlaczego warto je wybrać?

Szczoteczki elektryczne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim bardzo dokładnie czyszczą zęby i usuwają z nich płytkę bakteryjną. Ponadto, mają wbudowany licznik czasu, który daje nam znać, kiedy możemy przestać myć zęby. Takie odmierzanie jest bardzo pomocne, ponieważ mycie zębów szczoteczką manualną zazwyczaj jest krótsze niż powinno być. Szczoteczki elektryczne mają wbudowany silnik i akumulator.

Wystarczy ładować je raz w tygodniu, by móc używać ich 2 razy dziennie przez 7 dni. Takie modele wykonują ruchy pulsacyjne, oscylacyjne i rotacyjne, większość nowoczesnych szczoteczek gwarantuje nawet 40 000 obrotów na minutę, nic więc dziwnego, że czyszczą zęby lepiej niż te tradycyjne. W takich szczoteczkach trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie końcówek. W niektórych modelach można poznać po zakończeniach włókien, kiedy trzeba to zrobić (z niebieskich zmieniają barwę na białe). Niestety modele te mają też swoje minusy. Wśród nich wymienia się jedynie cenę. Są one znacznie droższe niż szczoteczki tradycyjne, jednak lepiej czyszczą zęby.

Szczoteczki soniczne, czyli jakie?

Szczoteczki soniczne zaliczane są do elektrycznych, ale inny jest ich mechanizm działania. Czyszczenie zębów odbywa się poprzez pulsacyjne ruchy główki, które emitują ultradźwięki. To one w precyzyjny sposób usuwają płytkę nazębną i bakterie. Akumulatory w takich urządzeniach są lepsze niż w zwykłych szczoteczkach elektrycznych. Mogą zasilić je na nawet 2 tygodnie użytkowania.

pokrewne:  Numerologia dla par – sprawdź, z kim stworzysz idealny związek

Oprócz tego, szczoteczki wyposażone są w czujnik siły nacisku, który zapobiega zbyt mocnemu dociskaniu do zębów, licznik czasu, regulację prędkości i sygnalizator rozładowania baterii. Wśród minusów wspomnieć można tylko o cenie, ponieważ szczoteczki soniczne dopiero od niedawna są na polskim rynku, w związku z czym są na razie droższe od szczoteczek elektrycznych.

1 komentarz

  • odpowiedz
    przemekb102
    28 lutego 2020 o 10:03

    Szczoteczki elektryczne to coś, w co naprawdę warto zainwestować 🙂 Nasz uśmiech nam za to podziękuje

dodaj komentarz