Naturalne kosmetyki
Uroda

Jak wybierać kosmetyki, aby nie szkodzić sobie i środowisku?

Coraz więcej kobiet świadomie wybiera kosmetyki. Nie ufa już tylko „sprawdzonym” markom, ale zwraca uwagę na skład, a także na opakowanie, w których się znajdują. Jakimi zasadami się kierują? Co robią, aby nie szkodzić ani sobie, ani środowisku?

Jak wybierać naturalne kosmetyki?

Często producenci zapewniają, że ich kosmetyki są „BIO”, „vegan” oraz „naturalne”. Tylko mamy złą wiadomość – przepisy nie określają precyzyjnie, kiedy kosmetyk można nazwać „naturalnym”, co daje pole do pewnych manipulacji. I owszem, w kremie znajdą się naturalne składniki aktywne, ale będą one „zaraz po” konserwantach i innych substancjach, które… utrudnią ich wchłanianie! Natomiast oznaczenie, że produkt jest wegański oznacza jedynie, że żaden ze składników użytych podczas jego produkcji nie pochodzi od zwierząt. Nie można więc tego traktować jako synonim „naturalny”, bo cóż szkodzi dodać sztucznych, drażniących substancji, prawda?

Na co więc zwracać uwagę? Na skład. Jakich kosmetyków używać, a jakich unikać napisano na jejzdrowie.pl, tam znajdziesz m.in. listę składników szkodliwych. To na przykład drażniące detergenty SLS i SLES, znajdujące się we większości produktów do mycia ciała, a także formaldehyd, oleje mineralne oraz silikony.

Przy czym wiemy, że czytanie składu nie jest wcale takie proste. Szybką wskazówką na już może być to, że składniki kosmetyku wymienia się w kolejności ich występowania, stężenia. Jeśli widzisz, że na drugim, trzecim i kolejnym miejscu (na pierwszym zwykle jest woda) są konserwanty, detergenty, to możesz spokojnie odłożyć taki produkt.

Polecamy również korzystać z aplikacji do czytania składu kosmetyków, a także z blogów, które je omawiają, wskazują szkodliwe i naturalne substancje. Natomiast jeśli oprócz tego zależy ci na środowisku, zwróć uwagę na to, aby kosmetyk był ekologiczny lub organiczny. Takie uprawy nie zagrażają przyrodzie, ponieważ nie wykorzystuje się w nich sztucznych nawozów, środków ochrony roślin.

Kosmetyki DIY

Jednym ze sposobów na naturalną pielęgnację, jest domowa produkcja kosmetyków. Jeśli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz zakupić wszystkie niezbędne półprodukty i zrobić sobie np. krem do twarzy lub do rąk. Na początku proponujemy jednak prostsze rozwiązania.

To m.in. płukanki do włosów z ziół, maseczki domowe na bazie miodu, jogurtu naturalnego czy banana, a także peeling do ciała i do twarzy oraz maseczki do włosów. Są szybkie w przygotowaniu, a poza tym w większości przypadków potrzebujesz do nich jedynie składników, które znajdziesz w swojej kuchni.

Takie kosmetyki DIY są naturalne, bezpieczne i przede wszystkim, mocno odżywcze.

Kosmetyki w szklanych/papierowych opakowaniach

Też masz dość plastiku, który otacza nas z każdej strony? Możesz zmniejszyć jego wykorzystanie, wybierając kosmetyki w papierowych bądź szklanych opakowaniach. Coraz więcej kremów, balsamów, żeli pod prysznic, a także past do zębów dostępnych jest w słoiczkach. Oprócz tego, że szkło nadaje się do recycklingu, to możesz mu dać drugie życie. Zwykle takie kosmetyki dostępne są w ładnych opakowaniach, które sprawdzą się jako pojemniczki na drobiazgi.

brak komentarzy

    dodaj komentarz