Masaż leczniczy
Uroda Zdrowie

W czym pomagają okłady borowinowe?

Żeby zadbać o nasze zdrowie, często jeździmy do różnych ośrodków rehabilitacyjnych, poddając się przy tym najróżniejszym zabiegom leczniczym. Zabiegi te mogą być różne, a jednym z częściej wykorzystywanych są okłady i kąpiele borowinowe. Czym jest borowina? Przy jakich schorzeniach pomagają okłady borowinowe?

Czym są borowiny?

Czym są właściwie borowiny? Jest to rodzaj torfu, który wykorzystywany jest w medycynie naturalnej już od wielu lat. Borowiny powstają w wyniku rozkładu roślin, w środowisku o dużej wilgotności (bagnach) i przy niewielkiej ilości powietrza. Złoża borowin uformowały się blisko 10 tys. lat. p.n.e. i główne ich źródła można znaleźć w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce mamy ich wyjątkowo dużo, przez co często nazywane są one czarnym złotem. Kąpiele i okłady borowinowe (opis zabiegów na medicalsensus.pl) wykorzystywane są najczęściej w uzdrowiskach, a każdy z nas może skorzystać z ich właściwości leczniczych także w domu.

Jak działają okłady borowinowe?

Zabiegi z borowiną mogą być w różnych formach, między innymi jako kąpiele oraz okłady. O ile pierwsze najczęściej oddziałuje na całe ciało, o tyle okłady mają zastosowanie przy zabiegach miejscowych. Borowiny najpierw miesza się z wodą i rozgrzewa, a następnie rozprowadza na określone partie ciała. Z tego też powodu okłady borowinowe zalicza się do zabiegów cieplnych fizykoterapii. Podgrzane ciało rozluźnia się i poprzez skórę przenikają składniki mineralne i substancje aktywne, mające lecznicze działanie. Dzięki temu idealnie sprawdza się przy leczeniu różnych dolegliwości.

Relaks i rehabilitacja

Jakie są właściwości lecznicze okładów borowinowych?

Wykorzystanie okładów borowinowych znajduje zastosowanie przy wielu różnych schorzeniach i nie tylko. Łagodzą dolegliwości bólowe, rozluźniają, koją zmęczone stawy, kręgosłup czy nogi, a także świetnie sprawdzają się przy oczyszczaniu skóry i organizmu z toksyn. Okłady borowinowe używane są także w kosmetyce, między innymi przy leczeniu cellulitu czy wygładzaniu zmarszczek i regeneracji włosów. Dzieje się tak dzięki temu, że borowiny wspomagają krążenie krwi i dotleniają komórki oraz dostarczają niezbędnych składników.

Mają one działania przeciwzapalne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się także w leczeniu wrzodów żołądka, a także przy leczeniu dolegliwości kobiecych, jak zapalenie pochwy czy w okresie menopauzy. Wskazaniem do zabiegów borowinowych mogą być też nerwobóle, przykurcze stawowe, reumatyzm oraz stany po przeciążeniu mięśni.

Kiedy unikać okładów borowinowych?

Mimo wielu leczniczych właściwości borowin, w tym także okładów borowinowych, są sytuacje, przy których nie zaleca się ich stosowania. Zalicza się do tego ostre stany zapalne, urazy kości i stawów, ciążę, żylaki, niewydolność krążenia czy stany po zawale i przy wadach serca. Mając niestabilne ciśnienie, problemy z wydolnością oddechową czy cierpiąc na chorobę nowotworową, także powinno się unikać borowin. Takie zabiegi są przeznaczone dla osób dorosłych i zdecydowanie nie zaleca się ich dzieciom.

1 komentarz

  • odpowiedz
    AnetaZ
    6 lutego 2019 o 19:11

    Borowina ma wiele zalet, m.in. wpływa na sprężystość i jędrność skóry. Jeśli ktoś jest fanem takich zabiegów, to powinien także choć raz pojawić się na Festiwalu Błota w Chudowie. Tam za darmo można oczyścić swój organizm w basenach wypełnionych błotem borowinowym, a przy tym dobrze się bawić 🙂

dodaj komentarz