fotograf ślubny
Lifestyle Pieniądze

Jak zostać fotografem ślubnym? Jakie kursy, szkolenia, żeby robić zdjęcia na ślubie?

Fotografia to dla wielu wymarzony sposób na zarabianie pieniędzy. Jednak trzeba pamiętać, że jest to praca wymagająca i odpowiedzialna. Miesięczne wynagrodzenie często różni się w zależności od popularności danych imprez w konkretnym czasie. Wielu artystów pragnie zysków z robienia zdjęć w swojej ulubionej niszy, jednak to nie zawsze dochodzi do skutku. Rodzajem fotografii, który jest na tyle popularny, że daje bardziej regularne korzyści finansowe niż wiele innych dziedzin, jest fotografia ślubna.

Pierwsze kroki w fotografii ślubnej — kursy i szkolenia

Stawiając w branży fotograficznej pierwsze kroki, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kursy oraz szkolenia z tej dziedziny. Nawet jeśli w przeszłości zajmowałeś się tym już zawodowo lub hobbystycznie, dodatkowe ćwiczenia oraz certyfikat ze szkolenia mogą się przydać na początku swojej zawodowej ścieżki.

Wiele miejsc oferuje kursy na różnym poziomie, dzięki czemu każdy może dopasować je pod własny stopień zaawansowania. Oprócz standardowych szkoleń w tej dziedzinie można też spróbować podszkolić się z montażu filmów lub obróbki zdjęć. To pokrewne sektory, których znajomość może w przyszłości zapunktować u zleceniodawców.

Ważnym kursem, który powinien zaliczyć każdy fotograf, chcący zająć się fotografią ślubną, jest kurs liturgiczny. Najczęściej są one organizowane przez lokalne diecezje. Prowadzący księża przybliżają na nich, jak wygląda praca w kościele i jakich zasad powinno się przestrzegać, aby nie zaburzać porządku Mszy Świętej.

Jak zdobyć doświadczenie w fotografii ślubnej?

W każdej branży wiadomo, że oprócz wiedzy teoretycznej bardzo istotna jest praktyka i doświadczenie. Aby zaistnieć w fotografii i w przyszłości móc się pochwalić bogatym portfolio, można zacząć od uruchomienia swoich kontaktów i spróbować własnych sił na wszelkich uroczystościach rodzinnych lub organizowanych przez znajomych. Nie trzeba prosić o odpłatne wynajmowanie swoich usług, wystarczy, że jako gość zaczniecie fotografować przyjęcie na własną rękę. Dzięki temu będzie można zaprezentować kolejnym potencjalnym klientom swoje zdjęcia i łatwiej ich przekonać do swoich usług.

Jedną z lepszych opcji może być zapytanie kilku fotografów, czy nie potrzebują asystenta. W ten sposób można zahaczyć się w branży i spróbować swoich sił. Nawet jeżeli będzie to umowa na zasadzie bezpłatnej pomocy lub stażu, warto z tego skorzystać. To wygodne rozwiązanie również dla osób zarabiających już w inny sposób, ale chcących rozwinąć się w tym kierunku. Weekendowe wypady z aparatem pozwolą pogłębić swoją fotograficzną wiedzę i ułatwią ewentualne przebranżowienie się w przyszłości.

Jak zostać fotografem ślubnym?

Są kursy, warsztaty, doświadczenie — ale co dalej? Jeśli te kroki już masz za sobą, musisz zastanowić się nad tym, jakich obiektywów, lamp błyskowych i akcesoriów potrzebujesz, aby móc funkcjonować już samodzielnie i spełnić artystyczne zachcianki swoich klientów. Wstąpienie do stowarzyszenia zrzeszającego profesjonalnych fotografów może bardzo ułatwić to zadanie. W ten sposób możesz poznać opinie innych i dowiedzieć się, czego ci brakuje i co trzeba będzie jeszcze dokupić.

Ważne jest także, aby poznać dostatecznie swój sprzęt. Będziesz robić zdjęcia w różnych warunkach, takich jak nieodpowiednie światło, które często utrudnia pracę. Ale jeśli klient pragnie sesji w deszczu, to musisz dostosować się do jego wymogów. Tłumaczenie się tym, że na dworze mamy akurat słabą pogodę, świadczy jedynie o tym, że nie potrafisz właściwie ustawić przysłony i czasu naświetlania aparatu.

Wchodząc w branżę fotograficzną, trzeba pamiętać, że jest to branża sezonowa. Najwięcej ślubów odbywa się wiosną i latem, z kolei jesienią i zimą popyt na usługi w tej sferze spada. Jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać na fotografii przez cały rok, warto przemyśleć przeszkolenie się również w innej jej gałęzi, aby w razie problemów ze znalezieniem klientów, móc znaleźć pracę np. w fotografii reklamowej.

3 komentarze

  • odpowiedz
    Marysia
    7 lipca 2022 o 11:02

    Moja koleżanka była na takim kursie. Dodatkowo uzyskała uprawnienia do robienia zdjęć w kościołach. Ale to szczerze mówiąc trzeba lubić. No i oczywiście odpowiedni sprzęt zgromadzić, by był niezawodny.

  • odpowiedz
    Ela
    5 sierpnia 2022 o 14:57

    Wydaje mi się, ze skupianie się tylko na ślubach nie ma sensu, w Polsce śluby są raczej latem i jesienią, a pół roku to martwy sezon — i co wtedy?

  • odpowiedz
    foto-mol
    9 sierpnia 2022 o 11:40

    Nie wiem, czy to takie łatwe, sprzęt fotograficzny kosztuje fortune i jak ktoś nie ma ręki do obiektywu to żadne kursy mu nie pomogą :/ takie są fakty

dodaj komentarz