Fotograf z aparatem
Lifestyle

Jak zarabiać na fotografii?

Każdy fotograf musiał jakoś zacząć zarabiać na zdjęciach czyli postawić pierwsze kroki w branży fotograficznej. Łatwe to na pewno nie będzie, zwłaszcza jak jest się początkującym i nie ma się do końca sprecyzowanych tematów sesji. Ten poradnik na pewno podpowie, w jaki sposób zarabiać na fotografii i jak przygotować własne portfolio.

Zawodowy fotograf czy pasjonat?

Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Fotograf, nawet ten zawodowy i pracujący na etacie, powinien być także pasjonatem. Oczywiście warto wybrać tematy sesji, które są bardzo chodliwe i dochodowe, ale nie za wszelką cenę. Najważniejsza jest pasja i zdjęcia, nie pieniądze. Bardzo drogi sprzęt i kilkanaście kursów też mają znaczenie w znalezieniu pracy, ale nie kluczowe. To jak jest w końcu z tym fotografowaniem? I zawodowiec i pasjonat muszą umieć dobrze się wycenić, sprzedać i jeszcze być dobrymi psychologami. O ile fotograf na etacie nie musi martwić się o stałe wynagrodzenie, freelancer ma mocno pod górę (choć to właśnie ten sposób zarobkowania najczęściej wybierają fotografowie).

Aparat fotograficzny

Jakie tematy sesji fotograficznych są dochodowe?

Tu od razu należy zdementować pogląd, że dobrze zarabia się tylko na fotografii ślubnej. To nieprawda! Jeśli fotograf nie czuje tematu i idzie na wesele tylko dla pieniędzy, wykonana przez niego praca będzie kiepskiej jakości. Nie trzeba tu nadmieniać, że poskutkuje to niezadowoleniem nowożeńców, a to z kolei brakiem referencji i dalszego polecania innym znajomym.

Zdjęcia można robić tak naprawdę wszystkiemu i wszystkim, trzeba tylko wiedzieć jak. Zarówno fotografia ślubna, reklamowa jak i eventowa czy rodzinna może być artystycznie wykonana. Warto skupić się więc na dziedzinie, która najlepiej przemawia do fotografującego, a nie łapać okazję kiedy tylko się nadarzy. Realizm, artyzm i wyczucie chwili to podstawy, by robić profesjonalne i tym samym piękne zdjęcia.

Jak zaprezentować zleceniodawcy fotograficzne portfolio?

To chyba jedna z trudniejszych kwestii w karierze fotografa. Przypuśćmy, że ma on już pewne umiejętności (zdobyte samodzielnie lub na kursach) i musi trafić do zleceniodawcy. Absolutnym priorytetem jest tu posiadanie własnej strony internetowej i to z prawdziwego zdarzenia. I nie chodzi o darmowe strony, które może poprowadzić każdy tylko o wykupioną pod własną stronę domenę internetową.

Kolejnym krokiem jest stworzenie swojego portfolio czyli zaprezentowanie pracodawcy własnego warsztatu od najlepszej strony. Należy tu wybrać około 30-40 zdjęć: plenerowych, portretowych, sesji rodzinnych czy ślubów. Bardzo przydatnym narzędziem dla fotografa są portale społecznościowe – oprócz strony internetowej może on w pełni zaprezentować swoje umiejętności na facebooku czy instagramie.

Kolejną ważną informacją dla fotografa jest także fakt, że musi on posiadać nie tylko dobry aparat fotograficzny, ale także komputer (notebook lub laptop). Zdjęcia po zakończonej sesji należy jeszcze obrobić stawiając nieraz na solidny retusz.

Wydrukowane zdjęcie

Jak zacząć karierę fotografa?

Początkowo fotograf nie zarobi wiele na zdjęciach i należy mieć tego świadomość, nikt nie rodzi się przecież z gotową przepustką do kariery. Pierwsze sesje mogą być nawet darmowe, robione tylko po to, by móc pokazać komuś swoje prace. Aby „wkręcić” się do branży potrzeba solidnej dawki determinacji, samozaparcia i sprytu. Fotograf, który zaczyna swoją przygodę z robieniem zdjęć może mieć niemały problem, żeby uprosić profesjonalistę w tej dziedzinie, aby pozwolił mu towarzyszyć na przykład na ślubie czy podczas wykonywania sesji rodzinnej. Można próbować także przekonać znajomych, by pozowali do zdjęć czy nawet zaproponować im konkretne tematy. Wiele zależy jednak od przygotowania, talentu fotograficznego i powiedzmy to szczerze, od dużej dawki szczęścia.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Vanessa
    23 lutego 2019 o 16:40

    Aktualnie na rynku jest tak wielu fotografów, że ciężko przebić się w tej branży…

dodaj komentarz