Kobieta prowadząca samochód
Lifestyle

Jak jeżdżą kobiety, a jak mężczyźni? Jakie znaki drogowe, przepisy łamią najczęściej kobiety a jakie mężczyźni?

O tym, jak źle jeżdżą kobiety jest już wiele żartów. Zwykle, jak się widzi na drodze, że ktoś wykonuje totalnie nieprzewidywalny manewr, zakłada się z góry, że musi to być przedstawicielka płci pięknej. Tymczasem okazuje się, że statystyki mówią zupełnie coś innego. Sprawdzamy, jak jeżdżą kobiety, a jak mężczyźni.

Jakie znaki drogowe, przepisy łamią najczęściej kobiety?

Według wielu mężczyzn kobiety nie znają przepisów ruchu drogowego i znaków, jednak gdyby przepytać je z nich, posiłkując się listą ze strony unistop.pl/oferta/znaki-drogowe-wynajem-znakow, wówczas okazać się może, a nawet jest to więcej jak pewne, że tak nie jest – panie bardzo dobrze znają ich znaczenie. Co więcej – stosują się do nich. Zwłaszcza do tych, które prezentują ograniczenia prędkości. Tak, większość pań jeździ wolniej, zna podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, ma większą podzielność uwagi. Dzięki temu są w stanie w porę zainterweniować.

Największe problemy kobiety mają z zadaniami przestrzennymi, takimi jak parkowanie. Właśnie dlatego najciężej jest im zaparkować pod centrum handlowym tak, by zmieścić się w wyznaczonym miejscu. Nie mówiąc o parkowaniu równoległym. Oczywiście nie ma co uogólniać. Są panie, które świetnie sobie radzą w tych aspektach, jednak większość ma na koncie niefortunne parkowanie.

Trudne dla pań jest wszystko to, co wymaga pewności siebie. W większości ankiet kobiety przyznają, że jazda samochodem jest dla nich stresująca. Właśnie dlatego tak nieporadnie włączają się do ruchu lub zmieniają pas. Zdarza się, że wymuszają tym samym hamowanie na innym kierowcy lub powodują kolizje. Jednak rzadko kiedy tego typu wypadek jest poważny w skutkach. Panie jeżdżą ostrożnie i uważnie, tylko niektóre są totalnie roztrzepane.

Jak jeżdżą mężczyźni?

Panowie mają się za perfekcyjnych kierowców. Wielu z nich jest kierowcami zawodowymi. Prawda jest jednak taka, że statystyki nie pozostawiają złudzeń. Sprawcami ponad 75% wypadków są mężczyźni. W dodatku blisko 90% z nich jest śmiertelnych. Oczywiście nie znaczy to od razu, że panie są lepszymi kierowcami. Panowie po prostu jeżdżą pewniej, bardziej dynamicznie i znacznie szybciej niż można. Właśnie dlatego częściej wpadają w kłopoty. Pęd i agresja na drodze nie są ich sprzymierzeńcami. Często wyprzedają, trąbią, „siedzą na ogonie”.

Co istotne, według badań, znacznie więcej niebezpiecznych sytuacji na drogach powodują mężczyźni. Nie panie, które nie są pewne, kiedy będą skręcać w prawo i czy na pewno chodzi o to prawo, czy może jednak o to drugie, a właśnie panowie, którzy z impetem podjadą takiej kobiecie pod tylny zderzak, błysną światłami, a nagle jednak gwałtownie zmienią pas w celu wyprzedzenia, zmuszając innego kierowcę do hamowania.

Uznaje się, że panowie przeceniają swoje umiejętności i nie dopasowują prędkości do warunków pogodowych, przez co również przyczyniają się do wypadków.

W wielu wynikach badań przeczytać można też, że panowie – wbrew powszechnie panującym opiniom – mniej uwagi przykładają do stanu technicznego swoich pojazdów. Stąd często powodem wypadku jest nagłe odmówienie posłuszeństwa jakiegoś podzespołu.

Jakie przepisy drogowe łamią mężczyźni?

Oczywiście wystarczy zapytać kilku znajomych, kiedy ostatnio byli kontrolowani przez policję lub jaki i za co niedawno dostali mandat, by przekonać się, że najczęściej jest to wynik przekroczenia prędkości. Tak więc jest to jeden z przepisów łamanych przez mężczyzn. To samo tyczy się wyprzedzania w niedozwolonym miejscu. Panom zdarza się również wymuszanie pierwszeństwa, jednak znacznie rzadziej niż kobietom.

brak komentarzy

    dodaj komentarz