laptop
Dom Lifestyle

Ochrona własności intelektualnej w internecie, dlaczego także Ciebie to dotyczy?

Wiele osób nie myśli o tym, jak ważna jest ochrona własności, ale nie mienia, a tego, co zostało stworzone przy wykorzystaniu własnego intelektu. Chodzi zwłaszcza o wszystko to, co zamieszczone jest w sieci. Jak zadbać o to, co należy do nas? Jak uchronić to w Internecie?

Czym jest własność intelektualna?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak ochronić własność intelektualną w internecie, musimy uzasadnić, czy właściwie ona jest. Okazuje się bowiem, że to dość szerokie pojęcie, które nie jest dla wszystkich wystarczająco jasne. Przede wszystkim pod pojęciem tym kryją się wszelkie dobra niematerialne, które zaliczane są do prawa autorskiego.

Prawo autorskie zostało w Polsce ustawowo zapewnione. Chroni każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Co istotne, prawo autorskie działa automatycznie. Jego ochrona rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności. Co więcej, utwór nie musi skończony.

Wymienić tutaj można wszelkie przedmioty własności artystycznej, naukowej i literackiej.

Jako własność intelektualną rozumie się również niektóre własności przemysłowe. Zgodnie z polskim prawem zalicza się do nich projekty wynalazcze (patenty na wynalazki i wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe, topografię układu scalonego, projekty racjonalizatorskie), znaki towarowe, oznaczenia geograficzne, ochronę konkurencji i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Co istotne, ustawa o prawie autorskim reguluje również kwestie ochrony wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji.

Ochrona własności intelektualnej w internecie

Czy da się ochronić własność intelektualną w internecie? Przecież tak trudno jest zapanować nad udostępnianiem, kopiowaniem, przetwarzaniem informacji, które zamieszcza się w sieci. Czy da się to jakkolwiek zabezpieczyć? Okazuje się, że jest to możliwe. Ze strony www.informaticalegis.com/uslugi/ochrona-wlasnosci-intelektualnej-w-internecie dowiedzieć się można, że da się zadbać o to, by prawa autorskie nie były łamane. W sytuacji, w której do tego dojdzie, można starać się o to, by tego procederu zaprzestano. W dodatku da się zawalczyć o to, by otrzymać za to odpowiednie odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Kancelarie prawnicze zajmują się tworzeniem umów autorskich, dokumentów o przekazaniu praw własności, licencji. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu własności, ale też egzekwowaniu prawa, znacznie łatwiej jest nam zatroszczyć się o to, co do nas należy.

Dlaczego także Ciebie dotyczy ochrona własności intelektualnej w internecie?

Wiele osób myśli, że nie muszą martwić się ochroną własności intelektualnej w internecie, gdyż nie są artystami – nic nie tworzą. Tymczasem zdjęcia, teksty i inne tego typu twory, gdy są zamieszczone w sieci, stają się własnością intelektualną.

Ochrona własności intelektualnej w internecie dotyczy wszystkich również i z drugiej strony. Należy wiedzieć, że nie można niczego kopiować tylko dlatego, że jest w sieci. Twórcy na różne sposoby zabezpieczają swoją własność.

1 komentarz

  • odpowiedz
    Wiktoria
    19 lutego 2019 o 22:20

    Dwa razy zdarzyło mi się, że znalazłam moje zdjęcia na obcym profilu na Facebooku… Na szczęście jak tylko to zgłosiłam, to profil został usunięty, więc obeszło się bez prawnika.

dodaj komentarz