Mężczyzna z bólem brzucha
Zdrowie

Jakie są objawy kamicy żółciowej? Jak leczyć kamicę żółciową?

Kamica żółciowa to przypadłość wielu osób, nie tylko starszych, chociaż jeszcze kilka lat temu tak uważano. Przez wiele lat może ona nie dawać charakterystycznych objawów, przez co może być bagatelizowana. Brak świadomości, że w naszym pęcherzyku żółciowym obecne są kamienie, może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Jak zatem objawia się kamica żółciowa i jak ją leczyć?

Kamica żółciowa, czyli co?

Kamica to choroba, która polega na odkładaniu się kamieni żółciowych w pęcherzyku lub przewodach żółciowych. Złogi te składają się substancji takich jak cholesterol, bilirubina, węglan wapnia czy białko. W krajach wysoko rozwiniętych częściej występują kamienie zbudowane jedynie z cholesterolu, natomiast w państwach rozwijających się więcej osób ma kamienie barwnikowe – brązowe i czarne.

Kto jest narażony na kamicę żółciową?

Jest grupa osób, która może być obarczona większym ryzykiem zachorowania na kamicę żółciową niż inni. Wśród predyspozycji sprzyjających pojawieniu się tej choroby wymienia się: płeć żeńską, czynniki hormonalne (np. przyjmowanie antykoncepcji), liczne ciąże, cukrzyca, otyłość, wysokie stężenie trójglicerydów we krwi, stosowanie niektórych leków, szybki spadek wagi, głodówki, mukowiscydoza, infekcje dróg żółciowych. Do niedawna wśród czynników wymieniano również starszy wiek, jednak od wielu lat nie jest on już regułą. Kamicę żółciową coraz częściej mają także młodzi ludzie, głównie dlatego, że do wśród powodów niektórzy wymieniają również stres.

Jakie są objawy kamicy żółciowej?

Kamica przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów lub mogą one nie budzić naszych podejrzeń. Najczęściej dowiadujemy się o niej przypadkiem podczas rutynowych badań. Można wymienić jednak kilka objawów, które mogą dać nam do myślenia. Są to: ból w nadbrzuszu, który promieniuje do łopatki, ból w prawym boku, zaraz pod żebrami, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, wzdęcia, a nawet żółtaczka. Co ważne, ból może pojawiać się jedynie po zjedzeniu tłustych, obfitych posiłków. Z tego względu objawy są często ignorowane, bo chorzy twierdzą, że po prostu za dużo zjedli lub coś im zaszkodziło.

Kamica żółciowa – jak ją zdiagnozować?

Podstawowym badaniem, które pozwala na postawienie trafnej diagnozy, jest USG jamy brzusznej. Doskonale widać w nim złogi zlokalizowane w pęcherzyku żółciowym. Czasami zmiany widoczne są także w badaniach laboratoryjnych, może to być zwiększony poziom enzymów wątrobowych. Najczęściej obserwuje się to w trakcie napadu kolki żółciowej.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Podczas ataku kolki żółciowej najczęściej przyjmuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu. Kiedy coraz częściej odczuwamy dolegliwości bólowe, jedynym rozwiązaniem jest usunięcie kamieni z przewodów lub usunięcie całego pęcherzyka żółciowego z kamieniami. Może to być wykonane laparoskopowo lub metodą tradycyjną. O tym, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze, zadecyduje lekarz na podstawie wyników badań.

podobne artykuły...

brak komentarzy

    dodaj komentarz