Wszystkie produkty bankowe, w tym rachunki osobiste, skierowane są zarówno do klientów, jak i klientek, a więc osób obu płci. Niemal wszystkie oferty są zatem „unisex”, a banki zdecydowanie unikają tworzenia podziałów ze względu na płeć. Czy to oznacza, że nie ma żadnych różnic w tym, jakie podejście do finansów i korzystania z konta bankowego mają kobiety i mężczyźni? Czym powinno wyróżniać się idealne konto dla pań? Czy któryś z banków ma specjalną ofertę dla kobiet?
- Kobiece konto bankowe, czyli jakie?
- Czym kierować się przy wyborze konta w banku?
- Czym różnią się kobiety i mężczyźni w korzystaniu z konta bankowego?
Kobiece konto bankowe, czyli jakie?
Obecnie żaden bank nie oferuje specjalnego konta bankowego dla swoich klientek. W przeszłości specjalnie dla pań powstało Konto na Obcasach w BZ WBK, jednak i ta oferta przeszła już do historii. Warto jednak zwrócić uwagę, czym różniła się ona od tych skierowanych do wszystkich klientów, bez względu na płeć. Aby rachunek był darmowy, konieczne było utrzymywanie miesięcznych wpływów w wysokości przynajmniej 1000 zł miesięcznie, co obecnie również jest często spotykanym warunkiem. To co wyróżniało Konto na Obcasach spośród innych ofert, to regularnie organizowane konkursy dla posiadaczek tego rodzaju rachunku, a także możliwość otrzymania zwrotu 1% wartości transakcji w sklepach odzieżowych i obuwniczych.
Bez wątpienia tego typu oferta brzmi kusząco, jednak czy konieczne jest organizowanie specjalnych konkursów, aby zachęcić panie do zakładania konta w banku? We współczesnym świecie posiadanie konta bankowego to konieczność, a klienci niezależnie od płci, szukają po prostu najlepszej oferty na rynku. Jeśli rachunek bankowy, który posiadamy nie spełnia naszych wymagań, to bardzo możliwe, że lepsze okaże się konto bankowe znalezione w serwisie www.bankier.pl.
Czym kierować się przy wyborze konta w banku?
Skoro banki nie różnicują obecnie w żaden sposób oferty rachunków osobistych dla pań i panów, należy przyjrzeć się tym , które są aktualnie dostępne i wybrać najkorzystniejszą. W tym celu warto zapoznać się z rankingami kont bankowych dostępnymi na wielu stronach internetowych, gdyż to pomoże dokonać wstępnej selekcji. Następnie należy zapoznać się ze szczegółami ofert, które wydały nam się szczególnie interesujące. Przede wszystkim analizie trzeba poddać tabele opłat i prowizji.
Przy wybieraniu najlepszego konta osobistego, warto zwrócić uwagę również na to, czy istnieje możliwość obsługi rachunku przy pomocy aplikacji na urządzenia mobilne. Większość banków zapewnia obecnie takie udogodnienia. Dla wielu osób istotne jest również to, czy wypłacanie gotówki z bankomatów jest darmowe, oraz czy korzystanie z karty płatniczej wiąże się z miesięcznymi opłatami. Jeśli tak jest, to czy można ich uniknąć np. poprzez dokonywanie odpowiedniej ilości transakcji przy użyciu karty.
Czym różnią się kobiety i mężczyźni w korzystaniu z konta bankowego?
Niestety wciąż żywe są mity dotyczące rozrzutności i ogólnej niefrasobliwości kobiet w podejściu do kwestii finansowych. W rzeczywistości jednak panie postępują bardzo rozsądnie i cechuje je duża rozwaga w zarządzaniu pieniędzmi. Według przeprowadzonych badań, panie są ponadto mniej skłonne do podejmowania ryzyka, a wynika to między innymi z faktu, iż czują się w bardzo często odpowiedzialne nie tylko za swoje bezpieczeństwo finansowe, ale również za swoje dzieci. W związku z tym bardzo rzadko decydują się na podjęcie ryzykownych inwestycji.
Wartościową wskazówką dla banków może być to, że panie chętnie korzystają z kart kredytowych. Nie jest to jednak dowód na rzekomą rozrzutność pań, gdyż w korzystaniu z tzw.”kredytówek” kobiety zachowują dużą rozwagę. Kolejną cechą charakterystyczna dla klientek banków jest to, że nie lubią one zmian. Chodzi tu zarówno o nowe produkty bankowe, jak i o różnego rodzaju nowinki technologiczne. Kobiety niechętnie podchodzą do nowoczesnych sposobów płatności oraz aplikacji. Oczywiście z czasem coraz chętniej z nich korzystają, zauważając, że są one praktycznym i użytecznym rozwiązaniem, banki jednak mogą mieć trudności w przekonaniu pań do skorzystania z nowego produktu, który w ich opinii wydaje się być zbędny.
3 komentarze
Aneczka
12 stycznia 2022 o 08:41Rozumiem to, że banki nie dzielą klientów ze względu na płeć. Wszystkie oferty skierowane specjalnie do kobiet, lub mężczyzn mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Poza tym produkty bankowe są czymś tak uniwersalnym, że nie widzę powodu, by je jakoś dzielić.
Jane
19 stycznia 2022 o 13:07Mamy XXI wiek, tyle mówi się o równości kobiet i mężczyzn, a ktoś serio zastanawia się nad tym jakie konto dla kobiety? Przecież to kpina w żywe oczy… Podobnie jak pożal się Boże Konto na Obcasach, dobrze, że tego już nie ma, ale BZ WBK ma u mnie za to ogromny minus.
Daga
4 lutego 2022 o 14:36W sumie prawda, „konto dla kobiet” sugeruje od razu jakąś prostotę w użytkowaniu albo nie wiem, dodatkowy debet na wydatki… jednak szowinizm widoczny jest na każdym kroku 😀 Oczywiście są badania, które analizują zachowania konsumenckie względem płci, które z resztą łamią te stereotypy (to tak, jak z kobietami za kółkiem, tylko czemu jakoś wciąż widzę same kobiety-kierowców?) jednak nie wydaje mi się, żeby samo personalizowanie pod tym względem konta bankowego było pożyteczne. To tylko dokładanie do dyskursu społecznego kolejnych streotypów.