korzystanie z bankomatu
Pieniądze

Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu? Konta osobiste w 2022

Choć obrót gotówką wypierany jest coraz bardziej przez inne formy regulowania należności, takie jak karty płatnicze, płatności mobilne czy BLIK, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy koniecznością jest posiadanie pieniędzy w takiej formie. Gdy zaistnieje taka potrzeba, wiele osób swoje kroki kieruje do bankomatów. Ile kosztuje skorzystanie z niego? Jakie opłaty ponosi się za wypłatę z urządzenia należącego do banku, w którym ma się konto, a ile kosztuje użycie obcego bankomatu?

W jaki sposób naliczane są opłaty za wypłatę pieniędzy z obcych bankomatów?

Korzystanie z bankomatu banku, w którym założono konto, zazwyczaj nie jest obciążone opłatami. Dotyczyć to może także wypłat z urządzeń należących do sieci Euronet i Plant Cash, z którymi instytucje mają podpisane stosowne umowy. Sytuacja przedstawia się jednak inaczej w przypadku skorzystania ze sprzętu należącego do innej firmy. Większość banków pobiera z tego tytułu prowizję. Zazwyczaj jest to stała kwota, która ujęta jest w tabeli opłat. W niektórych przypadkach może być to także opłata będącą ułamkiem wypłacanej kwoty (zazwyczaj około 2,5% – 3,5%), jednak banki mogą zastrzec sobie minimalne kwoty prowizji pobieranej za skorzystanie z obcych bankomatów. Jakie koszty trzeba ponieść z tę operację w wybranych bankach w Polsce?

Ile może kosztować wypłata z obcych bankomatów?

Wielu z nas chce zniwelować koszty korzystania z rachunków czy bankomatów, dlatego wnikliwie sprawdza oferty bankowe. Konta osobiste porównuj z pomocą rankingu zgarnijpremie.pl, gdzie znaleźć można także informacje związane z wypłatami gotówki z obcych bankomatów w konkretnych instytucjach. Przykładowo dla osób, których konto osobiste prowadzone jest w Santander Banku opłata to 5 zł, w Alior Banku – 2,5 zł. Co ciekawe mBank pozwala na całkowicie darmowe korzystanie z obcych bankomatów. Bank Pekao zazwwala swoim klientom na 2 darmowe wypłaty z obcych bankomatów w ciągu miesiąca, a każda kolejna wiąże się z koniecznością uiszczenia 2,3% kwoty wypłaty, jednak nie mniej niż 5 zł. Posiadając konto w banku Millenium za korzystanie z bankomatów z sieci Santander oraz Planet Cash płaci się odpowiednio 1 – 5 zł lub 1 zł, a w przypadku innych operatów 5 zł. Ciekawymi proporcjami są oferty cyfrowego Aion Banku, który za korzystanie z obcych bankomatów obciąża swoich klientów 2% wartości powyżej 900 zł w miesiącu oraz PKO BP, który nalicza 10 zł prowizji, jednak dla osób, które wykonają 5 transakcji kartą lub BLIKiem w miesiącu na dowolną kwotę korzystanie z obcych bankomatów jest darmowe. Jak widać, koszty związane z wypłatami gotówki mogą być zróżnicowane w zależności od instytucji, jak i sposobu naliczania. Warto dokładnie zapoznać się z tabelami opłat podczas wybierania konta osobistego.

Które banki mają najwięcej bankomatów?

Osoby, które chętnie korzystają z gotówki dość często staja przed koniecznością wypłaty pieniędzy z bankomatu. Jak wspomniano wcześniej, korzystanie z tego przynależącego do banku jest darmowe. W związku z tym podczas wybierania konta osobistego warto sprawdzić, która z instytucji posiadają najwięcej maszyn tego typu w Polsce. Jak wynika z raportu, który został przygotowany przez Narodowy Bank Polski, na koniec III kwartału 2021 roku w Polsce było 20.720 urządzeń, jednak tendencja jest malejąca z powodu coraz mniejszego zainteresowania wypłatą gotówki w bankomatach przez klientów banków. Wśród liderów w największej liczbie posiadanych urządzeń są: PKO BP, BPS, Santander, Pekao oraz SGB. Warto jednak zaznaczyć, że niekwestionowanymi rekordzistami w tym aspekcie są Euronet oraz IT Card/Planet Cash.

W jaki sposób, oprócz bankomatów, można wypłacić pieniądze?

Biorąc pod uwagę koszty wypłaty środków z konta osobistego za pomocą obcego bankomatu, wiele osób może zastanawiać się nad alternatywnymi możliwościami pozwalającymi na pobranie gotówki. Coraz bardziej popularną w Polsce opcją jest cashback. Usługa ta polega na wypłacenia gotówki przy okazji dokonywania płatności kartą za różnego rodzaju towary i usługi w sklepach, supermarketach, hotelach czy na stacjach benzynowych. Podczas pobierania gotówki warto pamiętać o nałożonych limitach – 300 zł dla kat Visa i 500 zł dla produktów Maestro. Większość banków nie „ściąga” od swoich klientów prowizji za dokonanie wypłaty gotówki w ten sposób. Inną metodą na pobranie środków jest wizyta w oddziale banku, jednak warto podkreślić, że w tym przypadku naliczona może być prowizja w wysokości 5 – 20 zł lub procent od wypłacanej kwoty. W większości przypadków można być zwolnionym z opłaty podczas wypłacania pieniędzy w konkretnym oddziale danego banku, w którym otworzono konto.

2 komentarze

 • odpowiedz
  Cecylia
  11 maja 2022 o 12:44

  Ja się niemiło kiedy zdziwiłam. Od tamtej pory za każdym razem sprawdzam, czy nie da się BLIK-iem. Wtedy zazwyczaj nie ma opłat.

 • odpowiedz
  Subisław
  30 stycznia 2023 o 09:12

  Dlatego ja zawsze szukam uniwersalnych bankomatów. Może wypłata trawa chwilę dłużej, bo reklamy, ale przynajmniej nie ma dodatkowych kosztów!

dodaj komentarz