Szeb w biznesie
Pieniądze

Jak upomnieć się o podwyżkę?

Marzy Ci się większa pensja, ale nie do końca wiesz jak masz poprosić o nią swojego szefa? Chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby zarabiać więcej, należy tylko swoje oczekiwania przekuć na rzeczywistość i realia w jakich się żyje. Podpowiadamy jak skutecznie upomnieć się o podwyżkę.

Kiedy warto upomnieć się o podwyżkę?

Na pewno warto to zrobić wtedy kiedy firma ma stabilną sytuację na rynku. Musisz zrozumieć, że Twoje roszczenia nie będą miały najmniejszego sensu jeśli w przedsiębiorstwie jest spadek sprzedaży czy ma ono małe zyski. Powinieneś też wziąć pod uwagę całokształt swojej pracy i zastanowić się czy aby na pewno zasługujesz na większą pensję. Dobrze jest poprosić podwyżkę kiedy właśnie i Ty podniosłeś swoje kwalifikacje, brałeś udział w poważnych zakończonych sukcesem projektach lub kiedy konkurencyjna firma proponuje Ci pracę za wyższe wynagrodzenie.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Przede wszystkim decyzja o poproszeniu o podwyżkę nie może być spontaniczna. Dokładnie przemyśl sobie jakie masz argumenty, co zrobiłeś w ostatnim czasie dla firmy i jakie masz pomysły na ulepszenie i jej dalszy rozwój. Swoje osobiste potrzeby, takie jak na przykład kupno nowego samochodu zostaw raczej dla siebie, żaden szef nie chciałby wysłuchiwać jak bardzo Ci ciężko i jak źle zarabiasz. Zapamiętaj, że o podwyżkę warto starać się ze względu na zasługi, a nie ze względu na potrzeby.

Dobrze jest znaleźć kilka swoich zasług, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, produktywności czy czegokolwiek. Swoje stanowisko możesz oprzeć na stwierdzeniach „nasza firma”, „nasz budżet” – będą one świadczyły o tym, że czujesz się integralną częścią przedsiębiorstwa. Nawiąż do pytania czy szef jest z Ciebie zadowolony, jak bardzo ceni on Twoją pracę, powiedz, że obecna pensja działa na Ciebie lekko demotywująco, podczas gdybyś zarabiał więcej na pewno czułbyś się bardziej komfortowo.

O jaką kwotę podwyżki poprosić?

Kwestie finansowe są bardzo delikatne, ale to właśnie o nich musisz pomyśleć w pierwszej kolejności. Najpierw pomyśl, o ile więcej chciałbyś zarabiać, warto także wypośrodkować swoje wymagania. Nie oznacza to, że masz nie podać nieco zawyżonej kwoty, ale oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Jeśli Twoja pensja jest dość wysoka, a nie masz żadnych specjalnych zasług dla firmy, nie proś o więcej jak 10%.

Czego unikać prosząc o podwyżkę?

Wiele zależy tutaj od Twojej postawy, od tego jak bardzo spokojny podczas rozmowy z szefem będziesz. Wszelkie lamenty, żale czy pretensje zostaw za zamkniętymi drzwiami. Postaraj się rozmawiać o podwyżce jak o biznesie z drugim partnerem biznesowym, argumenty typu bezrobocie żony czy konieczność wykupu mieszkania wytocz już naprawdę w ostateczności. Twój szef, jak i Ty sam musicie czuć, że na podwyżkę w danej kwocie rzeczywiście zasługujesz.

W razie niepowodzenia nie rwij włosów z głowy i nie podchodź do sprawy emocjonalnie. Być może warto wysłuchać wytłumaczenia dlaczego podwyżka nie zostanie Ci przyznana. Nie traktuj tej rozmowy jako ostatecznej rozgrywki, warto abyś wyszedł od szefa z obietnicą kolejnego spotkania na temat Twojej pensji. Obojętnie jakie argumenty usłyszysz od szefa, staraj się nie tracić głowy i wyjdź z tej sytuacji z twarzą. Pamiętaj, że takie rozmowy stresują obie strony.

brak komentarzy

    dodaj komentarz