Bose stopy
Zdrowie

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Słyszałeś o ostrogach piętowych? Może sam zmagasz się z tą przypadłością? Nie wiesz, jak się pozbyć tej kostnej narośli? Nie umiesz poradzić sobie z bólem? Bez obaw – ostróg można się pozbyć, jeśli tylko podejmie się odpowiednie leczenie.

Czym są ostrogi piętowe i skąd się biorą?

Termin „ostroga piętowa” kojarzymy, skądinąd słusznie, z kilkumilimetrowym wyrostkiem kostnym na podeszwowej stronie kości piętowej. Kojarzymy go też z bólem, towarzyszącym tej dolegliwości, ale – co ciekawe – ostroga nie jest przyczyną tego bólu. Zarówno kostny wyrostek jak i ból są objawami zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego i to tę przypadłość należy winić za nieprzyjemności.

A skąd ten stan zapalny? Najkrócej mówiąc, powodują go mikrourazy, te zaś są wynikiem zaniedbań w dbaniu o stopy, na przykład ćwiczeń fizycznych w rodzaju biegania bez odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania.

Bardziej narażone na zapalenie są też osoby otyłe oraz te, których praca wymaga długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, a także osoby po pięćdziesiątym roku życia, wtedy bowiem na niekorzyść zmienia się struktura tkanki tłuszczowej, służącej do amortyzacji urazów.

Same w sobie więc ostrogi nie powodują bólu – zakłada się, że jedynie w wyjątkowych przypadkach mogą one go wzmagać poprzez uciskanie nerwów.

Jak zdiagnozować ostrogi piętowe?

Dolegliwości towarzyszące zapaleniu rozcięgna podeszwowego łatwo można pomylić z innymi schorzeniami, podobne objawy występują bowiem przy chorobie Haglunda, zapaleniu przyczepu ścięgna Achillesa, zapaleniu kaletki w okolicy tego ścięgna, a także niektórych chorobach drobnoustrojowych, nie wspominając już o fizycznych urazach kości piętowej, takich jak skręcenia, złamania i stłuczenia.

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że 20% osób dotkniętych tą przypadłością nie odczuwa bólu, a u połowy pacjentów ostrogi piętowej nie widać nawet na zdjęciach rentgenowskich.

Problemy z diagnozą sprawiają, że wielu z cierpiących nie potrafi pozbyć się swoich zmartwień. Dlatego trafna diagnoza jest tutaj kluczem do sukcesu. Ale jak powinny wyglądać badania, by były przeprowadzone właściwie? Podstawą jest wywiad lekarski, a następnie trzeba wykonać rzetelną palpację stopy (badanie dotykiem).

Jak radzić sobie z dolegliwościami?

Leczenie jest długotrwałe i nieraz może minąć nawet rok, nim na dobre pozbędziemy się tej przypadłości. To rodzi problem, bo oznacza, że jeszcze długo się z nią pomęczymy. Są jednak sposoby, które mogą ulżyć nam w cierpieniu i bez przeszkód możemy je stosować na własną rękę w domu.

Dolegliwości bólowe można z powodzeniem łagodzić okładem z kostek lodu, zawiniętych na przykład w bawełniany ręcznik. Zresztą nie tylko lód, lecz wszystko co chłodne, jest tu naszym sprzymierzeńcem. Taki okład powinno się przykładać jednak nie dłużej niż pięć do dziesięciu minut, bo inaczej możemy zafundować sobie odmrożenie.

Sprawdza się też rozmasowywanie ostrogi, co można połączyć z aromaterapią z wykorzystaniem oliwy z oliwek i na przykład lawendowego olejku. Ulgę przynosi także nacieranie wiórkami korzenia chrzanu.

Inną metodą jest okład z borowiny. Ten rodzaj torfu należy wymieszać z ciepłą wodą, by uzyskać jednolitą substancję, którą następnie trzeba ogrzać do temperatury ciała i nałożyć na naszą znękaną piętę.

Jak leczy się ostrogę piętową?

By zlikwidować zapalenia przyjmuje się niesterydowe leki przeciwzapalne i przeprowadza zabiegi fizykoterapeutyczne. Na noc zakłada się niekiedy specjalne szyny albo opatrunki. Dodatkowo udziela się też pacjentowi porad z zakresu odpowiednich ćwiczeń na rozciąganie mięśni.

Zazwyczaj takie nieinwazyjne leczenie jest wystarczające. Leczenie chirurgiczne trzeba zastosować jedynie u 10% pacjentów. Operacja polega nie częściowym przecięciu rozcięgna podeszwowego, co w efekcie łagodzi obciążenie.

brak komentarzy

    dodaj komentarz