Niezdrowa dieta, przetworzone produkty, stres i nałogi mogą przyczynić się do powstania chorób cywilizacyjnych, między innymi takich jak miażdżyca. W tym artykule przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na walkę z tym schorzeniem.
- Stosowanie zróżnicowanej diety
- Kontrolowanie wagi ciała
- Wyeliminowanie z diety fast foodów
- Włączenie do codziennych pokarmów fitosteroli
- Spożywanie większej ilości błonnika
- Uprawianie sportów
1. Stosowanie zróżnicowanej diety
Aby zapobiegać pojawieniu się schorzenia takiego jakim jest miażdżyca, bardzo ważna jest zróżnicowana dieta i ilość zjadanych posiłków dziennie. Powinno się ich bowiem zjadać 5 w ciągu dnia. Bogate i urozmaicone menu pozwoli dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Regularne i częste posiłki poprawiają metabolizm i sprawiają, że łatwiej jest kontrolować ilość spożywanego jedzenia.
2. Kontrolowanie wagi ciała
To kolejny punkt na drodze do zapobiegania pojawieniu się miażdżycy. Unikanie nadwagi i otyłości pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem. Osoby otyłe mają większe szanse zachorowania na miażdżycę – BMI powinno mieścić się w granicach 20-25. Jeżeli jest większe należałoby zastosować odpowiednią dietę, która pozwoli wrócić do prawidłowej wagi ciała.
3. Wyeliminowanie z diety fast foodów
W fast foodach pełno jest izomerów trans, które podnoszą poziom cholesterolu. Wszelkiego rodzaju tłuszcze zwierzęce oraz cukier są ich „doskonałym” źródłem. Warto wzbogacić dietę w kwasy omega 3-6-9, a wszelkie „śmieciowe pokarmy” wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie do minimum.
4. Włączenie do codziennych pokarmów fitosteroli
Fitosterole czyli tłuszcze roślinne są naturalnym składnikiem soi, olejów jadalnych, nasion sezamu, kiełków pszenicy, ryżu, orzechów i migdałów. Regularne ich spożywanie może znacząco wpłynąć na obniżenie się poziomu złego cholesterolu.
5. Spożywanie większej ilości błonnika
Błonnik jest bardzo potrzebny ludzkiemu organizmowi, jest dobrze tolerowany, ale przede wszystkim bardzo skuteczny. Źródłem błonnika są produkty z pełnego przemiału, warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Dużą rolę w profilaktyce antymiażdżycowej odgrywają przeciwutleniacze takie jak witamina E, która chroni obecne w komórkach wielonasycone kwasy tłuszczowe zapobiegając tym samym rozwojowi choroby. Bardzo dobry wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu mają także izoflawony zawarte między innymi w soi.
6. Uprawianie sportów
Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, dlatego warto poświęcić codziennie trochę czasu na aktywność fizyczną. Ruch dopasowany do codziennej aktywności nie tylko zapobiega miażdżycy, ale także przyczynia się do walki z otyłością.
Przedstawione metody pokazują w jaki sposób zapobiegać powstawaniu miażdżycy. Kiedy choroba już się pojawi, nie ma skutecznych sposobów na usuwanie zwężeń w naczyniach. Można jednak spowolnić proces postępowania miażdżycy i pierwszych objawów niedokrwienia. Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca mogą stać się chorobami towarzyszącymi miażdżycy, dlatego ważne jest też to, by nie tylko farmakologicznie starać się walczyć z ich objawami, ale także zmienić styl życia na bardziej aktywny i ulepszyć swoją dietę. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć, a jeśli już będzie konieczne konwencjonalne leczenie, warto oprócz niego zastosować się do kilku powyżej opisanych metod.
brak komentarzy