Flakony z perfumami
Moda Uroda

Jak przechowywać perfumy, żeby przedłużyć ich trwałość?

Perfumy łatwo mogą utracić swój zapach, jeśli niewłaściwie się je przechowuje. Co zatem trzeba zrobić, aby do tego nie dopuścić? Przed jakimi czynnikami należy je chronić i w jaki sposób?

Jaka właściwa temperatura powietrza?

Jeśli mielibyśmy stworzyć listę czynników, które mogą zaszkodzić perfumom, nieodpowiednia temperatura powietrza zajęłaby na niej pierwsze miejsce. Najgorszy wpływ na perfumy ma częsta zmiana temperatury.

Lepiej więc nie trzymać ich w łazience. To prawda, że dobrze prezentują się z innymi kosmetykami, które mają tam swoje wydzielone miejsce, ale trzeba mieć na uwadze, że perfumy nie są jak inne kosmetyki. Już sama wilgotność powietrza, charakterystyczna dla łazienek, może im zaszkodzić, a tu dochodzi jeszcze problem wspomnianej temperatury.

Kiedy bierzemy kąpiel, temperatura wzrasta. Do poprzedniego poziomu opada dopiero po kilkunastu minutach. I tak za każdym razem. Tak raptowne i częste zmiany (bo przecież kąpiel nie jest rodzajem aktywności podejmowanym od święta) mogą się odbić na stanie perfum.

Podobnie kiepskim pomysłem jest stawianie flakonika na parapecie. Latem będzie nagrzewać go słońce, jesienią i wiosną oddziaływać na niego powiew powietrza zza okna, a zimą kaloryfer.

Chroń perfumy przed powietrzem

Perfumy powinny wchodzić w jak najmniejszy kontakt z powietrzem. Tlen, zwłaszcza w połączeniu ze światłem, powoduje utlenianie związków zapachowych. Jak łatwo się domyślić, prowadzi to do utraty intensywności zapachu i obniża trwałość perfum. Nie ma takiego problemu, jeżeli buteleczka ma atomizer, jednak nie w każdych perfumach zastosowane jest to rozwiązanie.

Chroń perfumy przed światłem

Perfumy nie lubią światła i nie ma tu większego znaczenia jego rodzaj. Zarówno światło słońca, jak i intensywne oświetlenie sztuczne odbijają się niekorzystnie na zawartych w perfumach zapachowych związkach. Są one albo niszczone, albo przekształcane w inne, które oczywiście mają już odmienne właściwości.

Czy przechowywać perfumy w lodówce?

Jedna z powszechnych opinii na temat perfum głosi, że najlepiej przechowywać je w lodówce. Czy to prawda? I tak, i nie. Na pewno nie jest to prawdą, jeśli mamy na myśli naszą zwykłą, domową lodówkę, taką, w jakiej przechowujemy żywność. Owszem, zapewnia ona stałą temperaturę, niezależną od czynników zewnętrznych, jednak jest to temperatura zbyt niska. Poza tym w lodówce panuje też duża wilgotność, nie można więc powiedzieć, aby były to warunki korzystne dla perfum.

Inaczej sprawa przedstawia się ze specjalistycznymi lodówkami, które właśnie z myślą o przechowywaniu kosmetyków są tworzone. W zasadzie nazywanie ich lodówkami nie jest zbyt logiczne, bowiem zapewniają stałą temperaturę powyżej zera – optymalna wynosi około szesnaście stopni Celsjusza.

Gdzie przechowywać perfumy?

No dobrze, wiemy już gdzie perfum nie przechowywać. A co nam pozostaje? Zakładając oczywiście, że nie mamy specjalistycznej lodówki do perfum?

Otóż najlepiej trzymać je w miejscu ciemnym lub przynajmniej zaciemnionym, w temperaturze pokojowej. Może to być po prostu komoda, stojąca w ciemnym kącie, czy najzwyklejsza szuflada. Ważne aby trzymać je w oryginalnym kartoniku, stanowiącym dodatkową ochronę przed działaniem szkodliwych czynników z zewnątrz.

brak komentarzy

    dodaj komentarz